Šetnice, igrališta i trgovi za druženje umjesto zapuštenih i neuređenih javnih prostora – ideja je to studenata Arhitektonskog fakulteta koji su na urbanističkoj radionici osmislili kako urediti grad uoči Univerzijade 2016. godine. Baš kao što se bum u uređenju grada, gradnji sportskih objekata i sadržaja dogodio 1987. godine, isto bi se u Zagrebu trebalo dogoditi i za dvije godine, kada će se u njemu okupiti studenti sportaši iz cijele Europe. A studenti Josipa Opačak, Radovan Sević, Dijana Dragić, Jelena Mance, Ivana Banić, Vilijam Petrović, Zrinka Mihalić, Boris Stoimenov osmislili su i kako.
– Osnovna tema su tzv. prostori između, tj. zapušteni ili neuređeni prostori čijim bi se uređenjem podigla razina kvalitete života u gradu. Time bi i sportašima, sudionicima igara i ostalim turistima boravak u Zagrebu bio ugodniji i ostao im u trajnom sjećanju – kazao je voditelj radionice profesor Tihomir Jukić.
Studenti su izradili projekte uređenja okretišta tramvaja na Savskoj cesti uz Savu, parka uz Adžijinu ulicu sa stajalištima bivšeg Samoborčeka, prostora uz Športsko-rekreacijski centar Šalata, od Schlosserovih stuba do Medicinskog fakulteta, javni prostor prilaza ŠRC Jarun, predvorje Studentskog centra u Savskoj, prostor južno od Sportskog centra Cibona uz Andrašecovu ulicu, osmislili su i trg-park uz Boćarski dom.
– Ljudi najčešće ne znaju da je Šarengradskom prolazio Samoborček. Moja ideja je aktivirati taj prostor, stvoriti memorijalni centar i zeleni park – istaknula je studentica Jelena Mance.
Trg i park na mjestu sadašnjeg parkirališta ispred Studentskog centra ideja je Vilijama Petrovića.
– Na toj lokaciji na Savskoj cesti osmislio sam uređenje Trga Studentskog centra. To bi bilo mjesto druženja i okupljanja, javni prostor na kojem bi se moglo ugodno provoditi vrijeme – objasnio je student.
Grupa je izabrala prostore koje bi grad mogao urediti u relativno kratkom vremenu, bez velikih ulaganja.
– Inicijativa je potekla od Društva arhitekata Zagreb (DAZ), koje u dogovoru s gradskom upravom i Katedrom za urbanizam nastoji za slične javne prostore raspisati arhitektonsko-urbanističke natječaje na koje bi bili pozvani svi arhitekti – kazao je profesor Jukić.
Ovo je stvarno senzacija. Studentica nam otkriva da je Šarengradskom prolazio Samoborček! Zar je to provjerila negdje ili je došla na temelju privatnog arheološkog iskapanja.