Kako se tuširate? Je li čudan osjećaj žvakati hranu u bestežinskom stanju i kako je spavati lebdeći? Kako se borite protiv atrofije mišića? Koliko puta u danu gledate izlaske i zalaske Sunca? Sva su ta, ali i brojna druga pitanja znatiželjnih učenika odjekivala danas Prvom srednjom informatičkom školom s pravom javnosti (ISI), dok je ostatak njihovih kolega s nestrpljenjem čekao svoj red da telefonski porazgovara s astronautom Scottom Tingleom koji se trenutačno nalazi na Međunarodnoj svemirskoj postaji u misiji Soyuz MS-07.
Danima “slagao” telefon
Jedinstvenu priliku za razgovor uživo s nekim iz svemira ISI je dobio preko edukativnog programa ARISS koji učenicima u cijelom svijetu omogućuje da komuniciraju s astronautima.
– Trebali smo napisati projekt prema specifikacijama NASA-e i ESA-e u kojem smo prikazali naš kurikulum koji potiče STEM znanosti. U konkurenciji od 40-ak škola iz cijele Europe naša je škola jedna od 14 onih koje su dobile tu priliku – kazala je Tihana Jarić Dauenhauer, profesorica etike koja je pokrenula cijelu priču.
Učenici svih razreda ISI-ja za razgovor su se aktivno pripremali od početka božićnih praznika, a u projektu je sudjelovala cijela škola. Tako je, primjerice, jedan od profesora danima “slagao” telefon koji bi mogao “podnijeti” ovakav razgovor.
– Toliko je toga moglo poći krivo. Obično se razgovor, ako traje 2-3 minute pa se prekine, smatra uspješnim. Mi smo uspjeli postaviti svih 20 pripremljenih pitanja bez ikakvih komplikacija – istaknula je prof. Jarić Dauenhauer te dodala da su ovakvi projekti korisni ne samo kako bi probudili učeničku znatiželju za STEM znanostima, nego i da bi pokazali da razgovor s astronautima nije rezerviran samo za američke učenike.
Po završetku razgovora koordinatori iz NASA-e pohvalili su učenike na aktivnosti i produktivnosti te ih pozvali da se, nakon što su ispisali vlastiti trenutak povijesti, prijave još koji put.
Ovo trebaju doživjeti svi
Na projekte ARISS-a može se prijaviti bilo koja odgojno-obrazovna ustanova, od vrtića do srednjih škola. Cijeli proces iziskuje mnogo truda, ali gdje ima volje, ima i načina. Pravi primjer za to upravo su učenici ISI-ja, koji su treći u Hrvatskoj koji su uspostavili vezu s Međunarodnom svemirskom postajom.
– Bilo bi dobro da se i drugi prijave da bi osjetili ono što smo i mi – zaključila je prof. Jarić Dauenhauer.
Pogledajte i galeriju fotografija Marsa:
Ova fotografija Br.8 je najvjerojatnije jedan- tepih- a ne povrsina Marsa, a sigurno ih je i vise.??