studenti nisu optimistični

Sveučilište u Zagrebu oformilo Gospodarski savjet za usklađivanje rada fakulteta s potrebama tržišta

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Hrvatsko društvo za kaznene znanosti
Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL
Zgrada SEECEL-a u koju će useliti Rektorat Sveučilišta u Zagrebu
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Ilustracija za stipendije
08.03.2024.
u 09:44
Osnaživanje suradnje s gospodarstvom potencijalno može osigurati i dodatno financiranje istraživačkih inicijativa Iz programa rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića razvidno je kako će Gospodarski savjet biti savjetodavno tijelo rektora, Rektorskog kolegija u užem i širem sastavu te Senata
Pogledaj originalni članak

Nova vijest odjeknula je sa Sveučilišta hrvatske metropole. Na četvrtoj sjednici Senata došlo je do odluke koja bi mogla unaprijediti iskustvo studiranja na Sveučilištu u Zagrebu. Ono je, naime, oformilo svoje novo tijelo – Gospodarski savjet, a njegovi članovi istaknuti su predstavnici iz gospodarstva čija stručnost i djelovanje imaju ključnu ulogu u ostvarivanju misije i vizije Sveučilišta.

Ipak, ono još nije službeno počelo s radom, a do toga će doći, otkrivaju nam sa zagrebačkog Sveučilišta, nakon sjednice tijela koja je planirana tijekom ožujka. Tada će donijeti i odluku koja će potvrditi koji će pojedinci predstavljati svaku članicu u radu Gospodarskog savjeta čiji mandat traje četiri godine.

Savjetodavno tijelo rektora

– Prema Statutu, novo tijelo sudjeluje u postupcima unaprjeđenja studijskih programa i nastavnih procesa, utvrđuje stvarne potrebe gospodarstva za stručnjacima koji se školuju, promiče stipendiranje te sudjeluje u osmišljavanju i uspostavljanju aktivnosti u području istraživanja, razvoja, transfera znanja i tehnologije – kažu nam sa zagrebačkog Sveučilišta.

POVEZANI ČLANCI:

Novo tijelo, naime, trebalo bi biti ključni akter u uspostavi inovacijskih centara, poticanju razvoja poduzeća te ulaganju u infrastrukturu Sveučilišta. No, njegova uloga ne završava samo na tome. Ono će aktivno sudjelovati u stvaranju sustava zaklada, fondova i drugih mehanizama koji će osigurati potrebna financijska sredstva za istraživačke programe.

– Uz sudjelovanje u promidžbi rezultata suradnje između Sveučilišta i gospodarstva, Gospodarski savjet radi i na unaprjeđenju postojećega i predlaganju novih zakonskih i podzakonskih akata s ciljem osnaživanja suradnje između Sveučilišta, gospodarstva i javne uprave – poručuju sa Sveučilišta.

FOTOGALERIJA Tko ima najnižu, a tko najvišu plaću u Hrvatskoj: Za ovo zanimanje plaća je čak 3120 eura

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Euro - nova službena valuta u Republici Hrvatskoj
Foto: Ilustracija/Pixabay
Ilustracija
Foto: Soeren Stache/DPA/PIXSELL/Ilustracija
Avion ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Poslijepodnevna panorama Novog Zagreba

I, doista, koliko će Gospodarski savjet zapravo značiti za zagrebačko Sveučilište? U svojoj strategiji, naime, ono je definiralo glavna područja razvoja svog sustava. A da bi se ciljevi i ostvarili, nužno je osnažiti postojeću suradnju između Sveučilišta i predstavnika istaknutih pravnih osoba iz gospodarsko-financijskog sektora te istraživačkih instituta.

– Iz programa rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića razvidno je kako će Gospodarski savjet kao savjetodavno tijelo rektora, Rektorskog kolegija u užem i širem sastavu te Senata biti usmjeren na unaprjeđenje rada Sveučilišta, njegovo pozicioniranje kao vodeće hrvatske visokoobrazovne i znanstveno-istraživačke institucije te aktivno sudjelovanje u razvoju studijskih programa – otkrivaju nam. Novo sveučilišno tijelo uz to će davati i različite perspektive u osmišljavanju sveučilišnih aktivnosti usmjerenih na gospodarstvo i društvo.

 

’Treba dati priliku’

A iako će, prema svemu, Gospodarski savjet biti “na strani” studenata i unaprijediti im obrazovanje, nekolicina njih, priznala nam je, nije čula za novo tijelo.

POVEZANI ČLANCI:

Sveučilište u Slavonskom Brodu

Najmlađe hrvatsko sveučilište osluškuju potrebe tržišta: Novi studijski programi i manje upisne kvote

Na najmlađem hrvatskom sveučilištu u Slavonskom Brodu pomažu budućim studentima u izboru studija i zanimanja. Prema riječima rektora Ivana Samardžića, atraktivni studiji kao što su informatika i informacijsko-komunikacijske tehnologije te automatizacija i robotizacija u strojarstvu ono su što najviše privlači učenike završnih razreda srednjih škola.

– Na našem sveučilištu ima stvari na kojima treba raditi i u konačnici ih promijeniti. Nadam se da će to tijelo i donijeti neke novosti, treba dati priliku – smatra Marin s PMF-a. Njegova kolegica Sanja pak i nije baš optimistična pa na Gospodarski savjet gleda kao na “nešto što sigurno neće zaživjeti”. Ipak, sa Sveučilišta ih tješe.

– Zbog aktivnosti koje će provoditi novo tijelo studijski se programi unaprjeđuju i moderniziraju, što posljedično povećava njihovu atraktivnost među budućim studentima i dodatno pridonosi kvaliteti Sveučilišta u cjelini te unaprjeđenju ukupnog sustava visokog obrazovanja Hrvatske – objašnjavaju.

Dakle, članovi novog tijela donosit će uvide o tome kako uskladiti obrazovne sadržaje sa stvarnim potrebama tržišta rada, gospodarskih trendova i zahtjeva gospodarstva. Njegovim ustrojem i radom olakšat će se i stvaranje novih partnerstava s tvrtkama, organizacijama i stručnjacima koji će pomoći u ishodima učenja studenata pa će se tako organizirati brojna predavanja, konferencije, radionice i seminari te mogućnosti istraživanja i praktičnih projekata za studente... A ono najvažnije upravo je izravan kontakt sa stručnjacima koji će olakšati uključivanje studenata na tržište rada nakon završetka studija.

– Osnaživanje suradnje s gospodarstvom potencijalno može osigurati i dodatno financiranje istraživačkih inicijativa, proširiti pristup bazama podataka i časopisima te općenito povećati ulaganja u tehnologije i infrastrukturu za nastavne svrhe – zaključuju sa Sveučilišta u Zagrebu.

VIDEO Tko je supruga Peđe Grbina? Završila fakultet u Srbiji, imala dramu oko diplome

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.