Nakon godina i godina prepucavanja hoće li na Željezničkom mostu u Zagrebu stajati natpis “Hendrix” koji ga je i proslavio, jučer se on konačno prvi put službeno na njemu mogao vidjeti. Istina, samo na pola sata, ali barem legalno.
Iako su Hrvatske željeznice, koje upravljaju mostom, čak podržale peticiju da on nosi ime po slavnom glazbeniku, nisu mogle dopustiti grafit s obzirom na to da je riječ o zaštićenom spomeniku kulture i tehničke baštine. Stoga je ovaj put na mostu projiciran svjetlosni natpis i čini se da se kompromis pokazao kao pun pogodak.
Simbol urbane pop-kulture
Natpis je projiciran u sklopu predstavljanja nove dekorativne rasvjete na mostu. Zasvijetlila je glavna greda te gornja konstrukcija, a boja i dinamika svjetla se mijenja kad prolaze vlakovi koji se također osvjetljavaju, pa most bliješti, blinka, sjaji... I dok je neke oduševio novi izgled, drugi su zaključili kako je riječ “o običnom kiču“. Ipak, većina je pozdravila natpis čije je projiciranje organizirao Grad.
– Zahvaljujući grafitu taj je most dobio gotovo kultni status i postao jednim od simbola urbane pop-kulture Zagreba – rekli su u Gradu te dodali da je most prigodno osvijetljen baš u godini kada se obilježava 50. godišnjica Hendrixova prvog albuma, čime se Zagreb pridružio obljetnici. Stoga su na otvorenju rasvjete svirali i neki kultni Hendrixovi hitovi poput Hey Joe, Red House, Manic Depression...
– Novo osvjetljenje mi se sviđa, a drago mi je i da je Zagreb prihvatio povezanost mosta s Hendrixom i nadam se da to ide u smjeru da se most službeno preimenuje, iako je za to nadležno ministarstvo – rekao je pak Jerko Balić, mladi Zagrepčanin koji je prije dvije godine pokrenuo inicijativu za preimenovanje mosta.
Ipak, kako doznajemo, svjetleći natpis na otvorenju nije bio plan autora novog vizualnog identiteta. To je Grad dogovorio “sa strane“, pa je projiciran iz jednog dvorišta uz nasip. – Taj natpis nije tamo prema prvotnom planu, niti je to bila naša želja i volja, ali tako je Grad Zagreb odlučio – poručili su iz Tvrtke Skira koja stoji iza projekta. Opisali su ga neobičnim, zahtjevnim i jedinstvenim.
Još sedam mostova
Autor projekta je direktor tvrtke, poznati i nagrađivani pulski dizajner rasvjete Dean Skira.
– Dvije smo godine intenzivno radili na ovom tehnički zahtjevnom projektu kako bismo ga uskladili sa strukturnim, elektroinstalacijskim i sigurnosnim ograničenjima. Bijelom smo svjetlošću željeli naglasiti konture mosta i njegovu prepoznatljivu zelenu boju, dok smo svjetlima u boji istaknuli vlakove – objasnio je Skira koji je projekt realizirao u suradnji s inženjerima konstrukcije Metal-Projekt, izvođačima radova Elicom te uz podršku Lipaprometa i Hrvatskih voda. Projekt je stajao pet milijuna kuna, a tijekom iduće dvije godine trebalo bi biti osvijetljeno i ostalih sedam mostova po čemu će Zagreb postati prepoznatljiv.
Užas jednako kolko i kič. Taj natpis ni nigdar bil simbol ničeg kao što nit Hendrix ni simbol pop-kulture! Najgore od sveg kaj Bilan i slični ideju pojašnjavat Zagrebu kaj je to zagrebačka kultura !!!