traje do 4. studenog

Tko je sve posjećivao kultni atelijer u dvorištu Ilice 8 doznajte na izložbi Marine Šafarić u galeriji Modulor

Foto:
Tko je sve posjećivao kultni atelijer u dvorištu Ilice 8 doznajte na izložbi Marine Šafarić u galeriji Modulor
12.10.2023.
u 13:41
Centar za kulturu Trešnjevka, Park stara Trešnjevka te Tratinska od sutra postaju i središte drugog dijela akcije “Trešnjevka se budi! #4” u sklopu trećeg izdanja Artupunkture – Zagreb Art Platforme, a posjetitelje očekuju brojne izložbe, radionice, foto-buvljak, tematsku šetnju po kvartu...
Pogledaj originalni članak

Kako su nekada izgledali fotografski atelieri, točnije onaj u dvorištu Ilice br. 8, gdje su stvarali neki od najproduktivnijih i najznačajnijih hrvatskih fotografa, među kojima su Rudolf i Franjo Mosinger te Foto Tonka, do 4. studenog možete razgledati na izložbi u galeriji Modulor, koju je ondje postavila autorica Marina Šafarić. 

Izložba pod nazivom "Fotografski atelijer u dvorištu Ilice br. 8", kroz koju će autorica provesti posjetitelje u utorak, prikazuje dio njezina istraživanja koje je 2021. godine provela za diplomske radove iz povijesti umjetnosti te muzeologije i upravljanja baštinom. Istraživanje se prvenstveno baziralo na potvrđivanju fotografskih atelijera ranijeg razdoblja kao važnih mjesta okupljanja, prezentaciji zajedničkih točaka u izgledu interijera, eksterijera te reklamnih metoda i razotkrivanja zaboravljenih, a još postojećih objekata. Nakon diplomiranja, objavila je pregledni rad u 65. broju Peristila, pod nazivom “Tipologija arhitekture fotografskih atelijera u Hrvatskoj iz druge polovice 19. i s početka 20. stoljeća”, a izložbom “Fotografski atelijer u dvorištu Ilice br. 8” skreće pažnju javnosti na jedan od najboljih namjenski građenih objekata fotografske funkcije u Hrvatskoj s kraja 19. stoljeća, a čije su arhitektonske značajke u velikoj mjeri sačuvane. 

Fotografski atelijer u dvorištu Ilice br. 8 jednokatno je samostojeće zdanje iz 1894. godine koje potpisuju Hönigsberg i Deutsch. Objekt je to koji je za fotoatelijerske svrhe služio nekolicini najproduktivnijih i najznačajnijih fotografa Hrvatske – prvo Rudolfa Mosingera, zatim Franje Mosingera, a onda i Foto Tonke. Portretne fotografije nastale u ostakljenom atelijeru na prvom katu, svjedoče o atelijeru kao važnom mjestu okupljanja intelektualne javnosti.
 
Prezentiranjem povijesti i izvorne funkcije fotografskog atelijera u dvorištu Ilice br. 8 na vrlo djelotvoran način osvijestila bi se i očuvala specifična kulturno-društvena situacija potaknuta razvojem fotografskih tehnika i otvaranjem prostora namijenjenih fotografskom portretiranju – fotografskih atelijera. Cilj ove izložbe je potaknuti na razmišljanje i uzimanje u obzir fotografskog atelijera u dvorištu Ilice 8 te tako potaknuti razvoj daljnje komunikacije i moguće zaštite ovog još uvijek postojećeg, pomalo zaboravljenog, a toliko važnog primjera.
 
Marina Šafarić inače je magistra povijesti umjetnosti te muzeologije i upravljanja baštinom. Zanima se za teoriju i likovnu kritiku moderne i suvremene umjetnosti, kritičko razmatranje izložbenih postava te za osvještavanje važnosti očuvanja baštine. Vlastitim je istraživanjima sudjelovala na nekoliko znanstveno-stručnih skupova od kojih su oni najrecentniji znanstveno-stručni skup “Tomislav Krizman i njegov doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti” te međunarodna znanstveno-stručna i umjetnička konferencija “Izložbene kartografije: Kritički instrumentarij, izložbeni i kustoski narativi”, 2022. godine. Trenutno je zaposlena na mjestu kustosice u Laubi – Kući za ljude i umjetnost. 

Ustupanjem materijala izložbu su podržali Muzej za umjetnost i obrt, Državni arhiv u Zagrebu, Muzej grada Zagreba, a financijski su ga podržali Ministarstvo kulture i medija RH, Gradski ured za kulturu i civilno društvo i Turistička zajednica Grada Zagreba. 

Centar za kulturu Trešnjevka, Park stara Trešnjevka te Tratinska od sutra postaju i središte drugog dijela akcije “Trešnjevka se budi! #4” u sklopu trećeg izdanja Artupunkture – Zagreb Art Platforme. 

– Kroz izložbe, radionice, foto-buvljak, tematsku šetnju po kvartu i razgovore s nekima od poznatih Trešnjevčana potaknut ćemo svjesnost o karakteru Trešnjevke kao kvarta koji uspješno spaja staro i novo, koji se ponosi svojom radničkom prošlošću, ali i s veseljem i bez predrasuda prigrljuje nove ljude, ideje, iskustva, aktivnosti. Promatranjem Trešnjevka kakva je bila nekad i kakva je sada, kroz osobna iskustva, fotografske objektive svih vrsta i vlasnika, priče i sjećanja, tražimo moguće puteve za bolju i aktivniju Trešnjevku sutra. Trešnjevka sadrži mnoštvo djelića prošlosti grada koje je zanimljivo tražiti, povezivati poput puzlića, interpretirati i od njih graditi novu i bolju Trešnjevku - budnu Trešnjevku! – najavljuju organizatori. 

"Trešnjevka se budi #4!" je akcija Centra za kulturu Trešnjevka i njegovog projekta “Mapiranje Trešnjevke”, realizira se uz financijsku potporu Turističke zajednice grada Zagreba i Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo, a ulaz na sve programe, koji traju do 20. listopada, je besplatan. 

GALERIJA Projekt Društveni procesi aktivira Prolaz Tomislava Gotovca, Galeriju Ilica 1 te niz drugih akcija i izložbi

Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.