Hit u gradu

U trendu su bio i eko pa “zdravi dućani” niču u svakom kvartu

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
23.06.2016., Zagreb, Laniste 15c - Trgovina Chefica. Chefica je specijalizirana trgovina cajevima, zacinima, zdravom i finom hranom u rinfuzi. Vlasnica trgovine, Tihana Pobi. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
DKS_56139301 POSEBNA PONUDA VECERNJI LIST 15.6.2016., Zagreb - U zagrebackom Sopotu otvorena je trgovina domacim proizvodima pod imenom Spajza. Ivan Knezevic. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Greencajg
Greencajg
Foto: Daniel Kasap/Pixsell
09.12.2013., Zagreb - Trznica u malom Grga Cvarak. Silvija Puljic i Mario Jezek. Photo: Daniel Kasap/PIXSELL
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
DKS_56140207_04.07.2016., Zagreb - Anketa za Vecernji list o zdravim ducanima. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
DKS_56140207_04.07.2016., Zagreb - Anketa za Vecernji list o zdravim ducanima. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
DKS_56140207_04.07.2016., Zagreb - Anketa za Vecernji list o zdravim ducanima. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
05.07.2016.
u 10:00
U gotovo svakom kvartu niču trgovine koje nude i kokosovo brašno, himalajsku sol, kvinoju, domaće sireve, ekoteletinu...
Pogledaj originalni članak

Müsli s agavinim sirupom i u proteinskoj kaši, kokosovo brašno, himalajska sol, kvinoja, ulje crnog kima, keksi s komadićima čokolade bez glutena i dodanog šećera, “kava” od cikorije, cejlonski cimet, sjemenke lana, domaći kruh bez aditiva...

Proizvodi koji zvuče kao da su “rezervirani” za one nešto dubljeg džepa sve se više pronalaze u košaricama Zagrepčana s prosječnim kućnim budžetom. Razvila se svijest potrebi o konzumacije zdrave, bio i ekološke hrane, bez dodataka ili hormona. A dokaz je to što se trgovine sa zdravom hranom otvaraju ne samo u centru nego sada gotovo svaki kvart ima jedan takav dućan.

Važan i element okusa

Asortiman je raznolik. Na policama imaju začine, povrće, čajeve, proizvode bez glutena, domaće sireve, ali i ekoteletinu. Sve više poduzetnika koji žele započeti biznis odlučuje se za tržište zdrave hrane, a mjesta za konkurenciju, kažu, još ima. Jer svaka ta trgovina nudi nešto novo i drugačije. A neki će svoje proizvode i dostaviti, dok će ih drugi ponuditi i putem web shopa.

Trend kupovanja u trgovinama zdrave hrane, kaže nutricionistica Diana Gluhak, nastao je i zbog porasta kroničnih nezaraznih bolesti, kao što su visoki krvni tlak ili dijabetes, koje često idu uz prekomjernu tjelesnu masu. No i kad se kupuje zdravo, ističe nutricionistica Darija Vranešić, mora biti zadovoljen i element okusa i teksture. Jedan je razlog i taj, slažu se, što je zdravlje trenutačno “u modi”. – Svake je godine neka namirnica hit, sad su to chia sjemenke, ali kupuje se i razno bobičasto voće – kaže D. Gluhak.

Da su chia sjemenke hit, smatra i Tihana Pobi, koja je nedavno otvorila trgovinu “Chefica” na Laništu, a drži većinom začine i čajeve. – Dosta su popularnosti doprinijeli i kulinarski showovi – dodaje.

Nakon što je godinama proizvode nudio samo putem web shopa, prostor je unajmio i nedavno otvorio “Biokošaru” na Malešnici i Elvis Kajtazović, a planira se i dalje širiti. Novost je i “Špajza” u Sopotu, čiji vlasnici, braća Ivan i Marko Knežević, drže domaća jaja, povrće i voće, rakije, začine...

"Žene" od cikle i mrkve

U trgovini “Ceker” Sonje Marković na Novoj Vesi hit su pak hladno prešani sokovi, posebice onaj nazvan “Žene”, od cikle, mrkve i jabuke.

Kupcima je dobro poznat već i “Greencajg”, koji trgovine ima na Kvatriću i Trešnjevci, a zbog “Grge Čvarka” ide se na Vrbane.

– Mi smo dnevni dućan u koji dolaze obitelji koji će taj dan kupiti sve što im treba za ručak, a surađujemo s 120 hrvatskih OPG-ova – kaže vlasnica Silvija Puljić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DU
Deleted user
12:39 05.07.2016.

Moda kao kaj su bili WOK restorani koji sada masovno zatvaraju... Ili "palačinkarnice"

Avatar ambientocclusser
ambientocclusser
19:56 05.07.2016.

Ha želim im sreću, ali bojim se da jadni ljudi samo upadnu u dugove sa tim poduzetničkim imitacijama i onda nakon par mjeseci, opet na vratima pak papir i "zatvoreno". Ovo bi moglo funkcionirati kao neki usputni hobi, ali kad upadnu u ralje obaveznih davanja, prireza, rente, naknada, inspekcija, doprinosa, uplata komorama, parafiskalnih nameta i izmišljotina koje se samo dijabolički uhljeb može domisliti (obavezni natpisi s planovima evakuacija i spašavanja, naljepnice požarni aparat pored požarnog aparata, referent za vatrogastvo i t.d.)... ne piše se dobro za nešto sa realno vrlo malim prometom i mizernom maržom.