Nemam hrabrosti i za Muhameda, priznao je grčki umjetnik Dionisis Kavallieratos prisjetivši se kletve koju je na njega bacio pravoslavni redovnik zbog, kako je smatrao, nepriličnih i uvredljivih prikaza Isusa Krista i Djevice Marije.
Radovi su bili izloženi u Ateni, a onda je na adresu galerije stiglo neobično pismo - kletva na dvije stranice ispisana krasopisom.
– Željeli su mi i suditi, no sudski su istražitelji valjda zaključili kako je sve to zapravo smiješno pa su odbacili tužbu – dodao je Dionisis.
Živcirali susjede Nijemce
Skandal je pak 2008. naglo pao u zaborav.
– Pobune u Grčkoj bile su mi oduzele publicitet – nasmijao se umjetnik.
Iza priče o kontroverzama ipak stoji tek srdačan slikar i kipar čija su djela humoristična. – Stvarao sam pseudomitologije, smiješne priče – objašnjava.
Kavalllieratos će potkraj rujna u HDLU-ovoj galeriji Karas postaviti izložbu “Ballad of Chicken Banana”, radi čega je ovih dana boravio u Zagrebu.
Izložba skulptura i crteža pričat će, kaže, o avanturama “kokoš banane”.
– Sve je počelo prljavom i seksualnom šalom na račun kokoši, koja je na kraju postala junak, nešto poput junaka stripa – zainteresirao je Dionisis...
Koka je, naime, doista postojala. On i njegovi cimeri u svome berlinskome domu u centru grada imali su četiri kokoši, za koje su u vrtu sagradili i kućicu u obliku piramide. Kokodakanje je, prisjeća se, užasno živciralo susjede Nijemce, no “presudila” im je - gradska lisica.
– Vidio sam je kada je ponovo došla, bila je siva, odvratna – ispričao je, ali njegova će kokoš s izložbe ipak imati sretan kraj.
Sve su to gluposti, prigovorio bi netko, a Kavallieratos bi se - složio.
Pio samo hrvatsko pivo
– Moja je umjetnost smiješna jer volim tako progovarati o ozbiljnim stvarima. I obrnuto, gluposti prikazivati kao nešto ozbiljno – objasnio je.
A kakva su mu očekivanja od zagrebačke izložbe?
– Nadam se da će ljudi doći i ponijeti novac – ispalio je, no taj je Grk u par dana u Zagrebu uspio obići gotovo sve muzeje, proslaviti Praznik rada u Maksimiru i piti samo hrvatsko pivo, a predstavljanje Zagrepčanima iznimno ga raduje.
Iako je, kaže, lijep osjećaj imati novac u rukama, važno je znati da je djelo u dobrim rukama.
– Želiš da taj netko cijeni tvoje djelo, da ga nije spremio u ostavu i da ga ne vidi samo bogataška supruga – iskren je umjetnik.