Ljubav ide kroz želudac, izreka je koju ste bez sumnje čuli mali milijun puta. Upravo ta narodna mudrost možda i ponajbolje objašnjava zašto se toliki turisti iz godine u godinu zaljubljuju u Lijepu našu. Hrana!
S 42 poljoprivredna i prehrambena proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla, Hrvatska zauzima visoko sedmo mjesto među državama članicama. Dan zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda obilježava se 14. travnja, na dan kada je 2015.g. naziv „Krčki pršut“ registriran u Europskoj uniji kao prva hrvatska zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla.
Posljednji proizvodi ovoj su se listi pridružili prije tri dana. Riječ je o slavonskoj kobasici i komiškom rogaču koji su tako postali 41. i 42. zaštićeni proizvod. (Cijeli popis pronađite na kraju članka)
U zemlji s toliko dobre hrane (i pića) odlučili smo prošetati metropolom i od Zagrepčana doznati koja su im jela najdraža te za koju hranu misle da bi turisti morali probati kada stignu u našu zemlju. U nastavku pogledajte što su nam odgovorili:
- Nešto što je lokalno. Recimo zbog blizine Zagorja, puricu s mlincima, štrukle, ili nešto tako - kazali su nam jedni.
Dio naših sugovornika našalio se kako se na Hrvatima često na vagi i vidi da dobro kuhaju i jedu. Neki su složili i cijeli meni:
- Od hrvatske hrane? Mlince i puricu s mlincima. I neku francusku salatu uz to bi im dao. U zadnje vrijeme mi je super i samo hrpa prženog povrća uz neko meso tipa carsko meso - govori mladić kojeg smo sreli na Zrinjevcu.
Uz zagrebačke, zagorske, prigorske, slavonske, istarske, dalmatinske i brojne druge regionalne specijalitete brojnima se bilo teško odlučiti samo za jedno jelo.
- Jako bih teško mogao izdvojiti samo jednu hranu jer raznovrsna je hrvatska ponuda, od dalmatinskih jela ribljih, šampjer ili kovač, to je možda jedna od najboljih riba. Ili orada, komarča. A ima svakako i zagorskih jako dobrih jela, slavonskih da ne govorimo... Teško je nešto posebno izdvojiti - ističe gospodin kojega smo sreli na Tomislavcu.
Zaključak je jednostavan - hrvatska hrana je najbolja, a izvorne recepte treba čuvati.
- Bakalar na brudet i hvarska gragada, njoki i pašticada obavezno. Mislim da imamo najbolju hranu u Europi i, naravno, vrsne kuharice, pogotovo ove starije gospođe u godinama, naše bake i none. Od njih treba naslijediti te recepte i treba to dalje njegovati - zaključuje gospođa koju smo taman zatekli na povratku iz kupnje.
>> VIDEO: Zagreb dobio jedinstveni autobus: Ovo je klub na kotačima, atrakcija koje nema nigdje, zavrili smo unutra
Od svih tih proizvoda samo je njih par BAS Hrvatski proizvod. Maslinovo ulje je svugdje maslinovo ulje, to mi je tako bedasto. Meni osobno je poljički soparnik super i originalan npr