Novi prilog urbanoj baštini Zagreba

Za Arhitektonski atlas pet je godina obilazio grad i slikao građevine

Foto: Goran Jakuš/PIXSELL
19.07.2009., Zagreb - Ilustracija za arhitekture u Zagrebu. Zagrebacka katedrala. Photo: Goran Jakus/24sata
Foto: Arhiva VL
atlas
Foto: Arhiva VL
atlas
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
01.12.2012., Zagreb - Otvorenje izlozbe Advent u vili Pongratz. Izlozba docarava dio sestinskog bozicnog ugodjaja uz prezentaciju radova svelja i opancara. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
25.02.2015.
u 09:00
Profesor s FF-a Dragan Damjanović prošao i kvartove u kojima nikad dotad nije bio
Pogledaj originalni članak

Oko tisuću ilustracija i fotografija. Obrada točno 850 objekata koji su obilježili zagrebačku arhitekturu. Najkraći je to prikaz knjige "Zagreb – arhitektonski atlas" u izdanju AGM-a, koja će se ovih dana naći na policama knjižara. Želeći prikazati kako je zagrebačka povijest utjecala na arhitekturu grada, autor Dragan Damjanović pet je godina obilazio grad kako bi fotografirao i vidio sve zgrade koje je stavio u atlas na 400 stranica.

Katedrala najvrednija

Mladom profesoru s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta ovo je već peta objavljena knjiga, a najpoznatiji je kao autor koji se bavio ostavštinom arhitekta Hermana Bolléa, zaslužnog za današnji izgled katedrale.

Katedrala je ujedno i najvrednija građevina u povijesno-arhitektonskom smislu i njoj sam u knjizi posvetio najviše pažnje. Ujedno je to i najslojevitiji objekt, u jezgri je srednjovjekovan, a istodobno je važan spomenik neogotike 19. stoljeća – kaže Damjanović te dodaje da je sam fotografirao većinu ilustracija u knjizi. Posjetio je tako i one dijelove grada u kojima dosad nije zalazio pa su ga zainteresirale stare vile na Gornjem Prekrižju, vila Pongratz u Mikulićima, kao i crkve u Markuševcu, Granešini...

– Posebno je zanimljiva vila Fuhrmann arhitekta Stjepana Planića. Njen specifični kružni tlocrt proizlazi iz činjenice da je projektirana za osobu s invaliditetom, zagrebačkog poduzetnika Žigu Fuhrmanna, sredinom 1930-ih godina. Smještena je na Gornjem Prekrižju i jedan je od najranijih primjera namjenski sagrađenog objekta – rekao je Damjanović.

Korisno i turistima

"Zagreb - arhitektonski atlas", dodaje autor, prvi je vodič kroz povijest zagrebačke arhitekture koji cjelovito i ekstenzivno obrađuje sve dijelove grada i sve epohe koje su obilježile njegov razvitak. Na jednom je mjestu obrađena povijest zgrade, zabilježen arhitekt, je li tamo živjela koja povijesna osoba, u koliko se faza gradila... Građevine su podijeljene u 11 poglavlja, prema gradskim područjima, no najviše se orijentira na centar. Uz svako je područje i karta s naznačenim lokacijama građevina. Namijenjen je Zagrepčanima i turistima, košta 190 kuna.

>>I Grad se uključio, za obnovu Katedrale daje milijun kuna

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.