Lokacija, lokacija, lokacija. Na pitanje koji je glavni faktor koji utječe na cijenu građevinskih zemljišta u Zagrebu, agenti za nekretnine imaju samo jedan odgovor.
Naravno da cijena ovisi i o dostupnoj infrastrukturi poput kanalizacije, vode i plina, uređenosti cesta, blizini javnog prijevoza, izgledu susjedstva i vrsti terena, no lokacija zapravo objedinjuje to sve pa cijene zemljišta u istom kvartu ne bi trebale previše odskakati.
Samo veliki investitori
Podaci pokazuju da su i dalje najpopularniji kvartovi oni u užem i širem središtu grada, pa tako cijena kvadrata u gradskoj četvrti Donji grad stoji 805 eura, a slijedi Gornji grad Medveščak s 547 eura po kvadratu. Vrlo visoko su i Trnje, Trešnjevka te Novi Zagreb u blizini Bundeka i Maksimir. – Problem je što na tim popularnim lokacijama ima jako malo slobodnih zemljišta, pa kada se neko i pojavi na tržištu, vlasnik se poprilično zaigra s cijenom – ističe Antonija Mikšić iz Agencije za nekretnine Opereta. Stoga je u centru zapravo puno češće da građani kupe neku staru i derutnu kućicu te grade na parceli nakon što sruše objekt. Tamo gdje pak ima slobodnih zemljišta, nema potražnje, pa je tako na tržištu puno zemljišta na jugu Zagreba, u Brezovici, Odri, Maloj Mlaki, Blatu...
Tamo je cijena manja od 100 eura po kvadratu, a više nije “in” živjeti ni u brdovitom području, pa se u nekada atraktivnom Podsljemenu zemljišta sada prodaju po cijeni od 150-ak eura po kvadratu, a prema riječima agenata za nekretnine, prodavači bi bili sretni da imaju kome prodati zemlju.
Galerija: 5 zelenih oaza u Zagrebu za bijeg od svakodnevnice
– Upravo zbog tog nerazmjera ponude i potražnje tržište gotovo potpuno stoji kada je riječ o kupnji, odnosno prodaji zemljišta. Na tristotinjak prodanih nekretnina proda se možda jedno zemljište, prednjače stanovi, pa onda kuće – ističe Mikšić, a da pojedinci gotovo uopće ne kupuju zemljišta potvrđuje i direktorica agencije za nekretnine Zagreb West Lana Mihaljinac Knežević.
– Međutim, postoji aktivnost ako govorimo o velikim projektima velikih investitora, te o gradnji manjih stambenih zgrada, no onda se ti poslovi ne ugovaraju preko agencija – ističe Mihaljinec Knežević te dodaje kako je zbog mirovanja tržišta u Zagrebu, ali i zbog izgradnje nove zračne luke, počelo rasti tržište u Velikoj Gorici.
Kvadrate tražiti u Blatu
Kao najperspektivniji kvart u Zagrebu kada je o prodaji nekretnina riječ, Ante Gašpar iz Operete procjenjuje Blato koje bi, smatra, moglo razbuditi uspavano tržište. Riječ je o lokaciji u neposrednoj blizini Arene Zagreb i Laništa, u kojem je gradnja “eksplodirala” u prošlom desetljeću. Kvadrat u Blatu trenutačno u prosjeku stoji 136 eura, no zasigurno će rasti.
– Tamo ima popriličan broj slobodnih parcela, a zbog blizine Arene riječ o zanimljivoj lokaciji koja će sigurno postati atraktivna kada se kvart još malo uredi i bolje prometno poveže s ostatkom grada – zaključuje Gašpar.
Malo malo netko nas zasmijava temom cijena nekretnina. U zemlji gdje broj stanovnika opada cijene znaju samo jedan smjer, prema dolje.