Okrugla obljetnica

Zagrebački lovački savez proslavio 30. rođendan, priznanja dobili oni s 50 godina lovačkog staža

Foto: Marin Matijević/LV
Zagrebački lovački savez proslavio 30. rođendan, priznanja dobili oni s 50 godina lovačkog staža
23.12.2021.
u 06:54
Čestitao im je i predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza Đuro Dečak, a pozdrave je po gradonačelniku Tomaševiću prenio i njegov pročelnik
Pogledaj originalni članak

Humanitarna pomoć hrvatskim braniteljima, akcije unosa fazana u gradske parkove, oralna vakcinacija lisica radi sprečavanja bjesnoće...

Samo su to neke od aktivnosti lovaca metropole okupljenih u Lovački savez grada Zagreba (LSGZ), kojih se u 30 godina postojanja, otkako su osnovani 21. prosinca 1991., nakupio priličan broj. Preksinoć su proslavili okrugli rođendan, a ujedno su obilježili i 140 godina organiziranog lovstva u Zagrebu. Na svečanosti je predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza (HLS) Đuro Dečak uručio povelje i posebna priznanja onima s 50 godina lovačkoga staža, a uz njega, na proslavu je stigao i tajnik HLS-a Ivica Budor, ali i predstavnici lovačkih društava koje djeluju na području Zagreba.

Prisutne je u ime gradonačelnika Tomislava Tomaševića pozdravio i njegov izaslanik, pročelnik Ureda za poljoprivredu Dejan Jaić. Upravo su zagrebački lovci u ratnim devedesetima, kao i njihovi kolege širom Hrvatske, naglasio je predsjednik HLS-a Dečak, dali značajan doprinos u obrani domovine.

Prvo vrijeme nakon osnivanja, dodao je predsjednik LSGZ-a Miljenko Kruc, bilo je teško i izazovno, a život se u lovačkim društvima bitno promijenio u protekla tri desetljeća, ponajviše zbog sve veće urbanizacije kojom se smanjuju lovne površine, pa su se zagrebački lovci okrenuli lovnom streljaštvu, u kojem redovito osvajaju nagrade. U okviru saveza djeluje i lovno-kinološka ekipa čiji su članovi u više navrata bili ekipni prvaci Hrvatske. LSGZ je ujedno i suprovoditelj programa zaštite diljači Zagreba i parka prirode Medvednica, na čijem području se prije desetak godina počeo naglo povećavati broj divljih svinja.

Isto se događa u svim lovištima Grada, pa se stanovnici zbog sve češćih upada divljači u naselja obraćaju njima, no oni s njihovim hvatanjem, kažu, nemaju veze, već je za to zadužena ekipa iz Azila Dumovec.

-  Jedan od ključnih razloga odlične prilagodbe divlje svinje urbanoj sredini je sve više zapuštenih poljoprivrednih površina kao i nedozvoljeno odlaganje biootpada tako da danas imamo pojavu divlje svinje u svim gradskim četvrtima - kaže Kruc.

Svake godine, dodaje, organiziraju i akcije čišćenja šuma i vodotoka od glomaznog otpada, u kojima redovito iznesu nekoliko tisuća kubika glomaznog otpada. No temeljna im je zadaća, zaključuje Kruc, edukacija budućih lovaca, koji će nastaviti ono što su starije generacije započele.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Purgerdragovoljac
Purgerdragovoljac
12:04 23.12.2021.

U cilju zaštite ljudskih života i dobrobiti prema životinjama, lov bi trebalo zakonom zabraniti. Svjedoci smo da baš svake godine umjesto životinje lovci napucaju nekoga od svojih kolega, a o ubijanju životinja iz čistog užitka danas u 21. stoljeću suvišno je i govoriti.

Avatar duje912
duje912
08:46 23.12.2021.

ko je ona ženska na slici? baš je sexi tako visoka u toj unniformi.