supruga Stjepana Radića

Zagrebačko naselje Špansko dobilo Ulicu Marije Radić

Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
Foto: Davor Višnjić
Ulica Marije Radić u Španskom
12.03.2016.
u 15:30
Nakon smrti Stjepana Radića ostala je neformalnom prvom damom Hrvatske, hrabro se držeći i pred kraljevskim, i pred ustaškim i pred komunističkim režimom, unatoč progonima i poniženjima, sve do smrti 17. lipnja 1954.
Pogledaj originalni članak

Svečanost imenovanja Ulice Marije Radić održana je danas u zagrebačkom naselju Špansko. 

Odlukom Gradske skupštine Grada Zagreba ulica je imenovana u čast političarke i publicistkinje Marije Radić, supruge i najbliže suradnice Stjepana Radića, na prijedlog Organizacije žena HSS-a „Hrvatsko srce“ Gradske četvrti Stenjevec.

Marija Radić rodila se 27. kolovoza 1874. u Pragu kao Marie Dvořáková. Završila je učiteljsku akademiju i radila kao učiteljica, a sa Stjepanom Radićem, tada mladim studentom u Pragu, upoznala se 1894. i vjenčala 1898. U braku koji je trajao nepunih 30 godina, do Radićeve smrti 8. kolovoza 1928., dobili su dvije kćeri i dva sina. Osim brige oko obitelji i vođenja obiteljske knjižare, Marija Radić bavila se politikom pa je od 1927. bila predsjednica Ženske organizacije HSS-a i pisala u HSS-ovim glasilima zauzimajući se za ravnopravnost žena, njihovo političko osvještavanje i pravo glasa.

Nakon smrti Stjepana Radića ostala je neformalnom prvom damom Hrvatske, hrabro se držeći i pred kraljevskim, i pred ustaškim i pred komunističkim režimom, unatoč progonima i poniženjima, sve do smrti 17. lipnja 1954. Uz više desetaka članova i dužnosnika HSS-a, pripadnika češke manjine, članova Hrvatsko-češkog društva i drugih građana, na svečanosti je bio i praunuk Marije i Stjepana Radića August Turina koji je izjavio da je imenovanje jedne zagrebačke ulice po Mariji Radić značajan podsjetnik na velika djela koja je učinila za hrvatski narod, a posebno za prava hrvatskih žena u društvu.

„Kao potomci velikana Stjepana i Marije Radić uvjereni smo da će spomen na nju kroz imenovanje ove ulice posebno našim mladim naraštajima dati kontinuiran dodatan poticaj da prouče cjelokupnu povijesnu i društvenu ostavštinu koju je svom hrvatskom narodu u nasljeđe ostavila naša babička Marija Radić“, kazao je Turina. 

Predsjednik HSS-a i gradonačelnik Križevaca, Branko Hrg, u svom je govoru poručio da je imenovanje Ulice Marije Radić dodatan doprinos osvjetljavanju osoba i događaja iz hrvatske povijesti koji su pola stoljeća bili skrivani.

Predsjednik Gradske organizacije HSS-a Grada Zagreba Nenad Matić podsjetio je da je na inicijativu HSS-a 2007. u Zagrebu postavljen spomenik Stjepana Radića, a 2014., u suradnji s Hrvatsko-češkim društvom, i spomen-ploča na kući u Gundulićevoj ulici gdje je Marija Radić provela zadnje godine života i umrla. 

Predsjednik Hrvatsko-češkog društva Marijan Lipovac izjavio je da je Marija Radić prva Čehinja po kojoj je nazvana jedna ulica u Zagrebu i podsjetio na doprinos koji je ova udruga proteklih godina dala popularizaciji Marije Radić u hrvatskoj i češkoj javnosti. 

>>Skratili ime postrojbe jer puni naziv ne stane na novu uličnu ploču

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

LA
LANA555
17:39 12.03.2016.

Da mi je znat tog pametnjakovicka koi je dao ulicu Ladislava sabana .

Avatar XPBAT XPBOJ€ XOPBAT
XPBAT XPBOJ€ XOPBAT
16:27 13.03.2016.

Ladislav Šaban (Lepoglava, 3. siječnja 1918. - Zagreb, 25. srpnja 1985.), hrvatski znanstvenik i glazbeni pedagog, profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

SP
spremni0
11:03 13.03.2016.

još da i maknu ime onog bolesnog zločinca s kazališnog trga....