Da je ponavljanje majka mudrosti, neki ipak odbijaju povjerovati. Pa su se, nakon tisućitog “Monopolyja” ili “Rizika”, odlučili okušati u novijim društvenim igrama. Skupini entuzijasta odmah je pala na pamet udruga te je 2010. rođeno Igranje. Svrha mu je povezati sve koji žele razgovarati o igrama, naručivati ih te se u njima i okušati ma koliko novca stajale ili sati trošile. Danju su informatičari, matematičari i profesori, a navečer se triput tjedno okupljaju u prostorijama udruge u Ulici kraljice Jelene. Ima ih 40-ak, a igraju se po barem 5-6 sati.
Važno je povezivanje
– Nema filma, knjige ili povijesnog događaja po kojem nije napravljena neka igra – govori informatičar Marko Dobranić dok pokazuje “Twilight Struggle”, igru o hladnom ratu koja je jednako toliko kvalitetna koliko i komplicirana.
– Nekada vam za takve treba cijela večer. Nama je najnormalnija stvar provesti po šest sati boreći se u jednoj igri – dodaje Dobranić,
No, osnovna je uloga društvenih igara, ističu u udruzi, povezivanje ljudi. Kod njih se nešto gradi ili stvara pa je igračima pobjeda nekad i u drugom planu. Dobranić je dobar primjer jer je zahvaljujući igranju upoznao Miljenka Murkovića, također člana udruge, s kojim je postao odličan prijatelj. IT-ovac Mislav Gabrijel Mikša i profesorica Slavica Vukić, pak, danas su voditelji susreta igrača. A njih su dvoje našli ljubav prvo u igrama, a zatim jedno u drugom.
– Slavica je bila jedna od onih koji odmahuju rukom na spomen igara, a moj ju je prijatelj pozvao da sjedne s nama kada smo kretali u neku igru. Četiri godine kasnije, i dalje smo skupa – smije se Mislav, kojemu je strast i pisanje SF priča pa ga igre nerijetko za to inspiriraju.
U fokusu su udruge modernije i izazovnije igre, poput kartaške “Race for the Galaxy”, gdje izgrađuju galaktičke civilizacije, ili “Puerto Rico”, gdje postaju kolonijalni upravljači.
– Za razliku od onih koje su obilježile djetinjstvo mnogih od nas, poput “Čovječe ne ljuti se”, moderne društvene igre temelje se na strategiji. Potiču kreativnost, apstraktno razmišljanje, planiranje, a neke razvijaju i socijalne ili matematičke vještine – kaže član udruge Marijan Mihić.
Provjerite zašto je zarazno
Iako priznaju kako je teško nagovoriti ljude da se počnu baviti tim hobijem, kada se probije led, ističu, gotovo se svi navuku. A želite li provjeriti zašto je tako zarazno, svakako navratite u Igranje...
Pogledajte i galeriju: 5 zelenih oaza u Zagrebu za bijeg od svakodnevnice
Bar 5 do 6 sati? A kada se usavršavaju?