TEHNO TRENDOVI

Android protiv ostatka svijeta 

G1 može sve što mogu BlackBerry i iPhone, a jeftiniji je. Uskoro se na platformi Androida mogu očekivati i mobiteli iz Koreje.
import
04.10.2008.
u 15:27

Zaklonjeni iza debelih zidina bjelokosnih kula i s režećim PR kerberima na pomičnim mostovima iznad opkopa, nikad nitko iz bilo koje telekom tvrtke neće reći: možemo odmah prepoloviti tarife. Otkako su telekomi zagospodarili i prodajom uređaja, svaki napredak je stao.

Oni ga diktiraju. Očigledan je dokaz kvaliteta zvuka u telefoniji, ništa bolja nego prije stoljeća kad je Giuseppe Verdi putem kabela iz milanske Scale telefonirao u Metropolitan. A odavno može biti bolja.

Telekomunikacijski triler
Sada je taj blazirani i preplaćeni nedodirljivi svijet u kojem još nije propala nijedna tvrtka – uzdrman.
Događaj koji su krajem kolovoza u Americi predstavili T-mobile i Google mogao bi od 22. listopada, kada se u SAD-u počinju primati pretplate za G1, biti tektonski udar u telekomunikacijama.

Googleov telefon G1 proizvodi – stručnjaci kažu izvrsna – razmjerno neizvikana tajvanska tvrtka HTC. S etiketom T-mobilea i ugovorom na dvije godine stajat će u SAD-u 179 dolara, a bez ugovora 399. T-mobile je morao izaći s njime, jer da nije – učinio bi to netko drugi. I učinit će.

Pametni telefon G1 utemeljen je na softveru koji razvija Google, a uređaj kojim se usput može i telefonirati nudi niz usluga koje su dojučer i do pet puta skuplje odabranima trapavo nudili precijenjenjeni uređaji.

T-mobileov G1 samo je prvi telefon temeljen na Googleovum softveru Android. Google je u lipnju 2005. godine kupio cijelu tvrtku Android, a njezine je zaposlenike iz Palo Alta u Silicijskoj dolini primio pod krov Googleplexa kao svoje zaposlenike u nedalekom Mountain Viewu. Osnivači Androida nisu bilo tko: Andy Rubin je suutemeljitelj tvrtke Danger, Rich Miner Wildfire Communicationsa, Nick Sears je bio potpredsjednik T-mobilea, a Chris White jedan je od prvih inženjera WebTV-a.

Lani je 5. listopada oko Androida utemeljen savez Open Handset Alliance. Danas okuplja jake igrače: Google, HTC, Intel, Motorolu, Qualcomm, T-mobile, LG, Samsung, Sprint Nextel i nVidiju. Nedostaju Apple i kanadski Research in Motion, ali je jasno zašto: imaju svoje uređaje sličnih mogućnosti, iPhone i BlackBerry.



Što nedostaju Microsoft, koji prodaje Windows Mobile, Symbian koji je do danas najrašireniji operativni sistem za pametne i (pre)skupe telefone, te Palm, koji je tu utrku izgubio, također je jasno: s konkurentima poput Googlea, RIM-a i Applea njihovi se zatvoreni sustavi ne razvijaju prema očekivanjima korisnika nego po ukusu telekoma, a sada su osuđeni na propast ne izmisle li sami sebe po novim pravilima.

U međuvremenu je softver za razvoj programa za Android, temeljen na besplatnom linuxu, podijeljen svakome tko ga je bio zatražio. Tvrtke koje žele koristiti Android – čitaj: praviti i prodavati takve telefone – samo se trebaju pridružiti.

Google je bio dovoljno snažan da svojim nastupom u svijetu mobilnih komunikacija pokaže odlučnost i okupi relevantne saveznike. Tako je na svjetlo dana došao treći igrač. RIM je s BlackBerryjem, Apple s iPhoneom i Google sada s Androidom protresao močvaru mobilne telefonije u kojoj bi telekomi najradije kao dosad neometano bilancirali prihode. To je mnoge telekome prestravilo jer shvaćaju da je krajnji trenutak da se inovativno prilagode razvoju događaja.

Sva su tri nova igrača unijela nova pravila i nove navike u svijet mobilne telefonije. RIM je prvi 2002. godine uveo fleksibilno “pravo računalo kojim se usput i telefonira”. BlakBerryjem je razveselio kompjutoraše i poslovne ljude koji su u pokretu osim telefonijom s tvrtkama postali dostupni i elektroničkom poštom, k tome preko takoreći besplatnih računalnih bežičnih veza.

Tim se telefonima ubrzo pridodaju razni programi. Njima se može raditi na tradicionalnim uredskim dokumentima, automatski se sinkroniziraju s tvrtkinim adresarima i radnim rasporedima, pregledava se web, a usput se snima fotografija i video. Danas je i navigacija temeljena na GPS-u redovita mogućnost tih telefona, a oni su jeftiniji i od najjeftinijih navigacijskih uređaja. Softver više ne podrazumijeva da se vlasnik samo snalazi u autu nego i da pješači.



Što se sve mijenja
Apple je s iPhoneom uveo još jedan presedan: postotak ubranog novca ide njemu. AT&T kojemu sljedeće godine istječe ekskluzivni ugovor s Appleom, ipak bi ga najradije produžio. Priznali su da u podcijenili uspjeh te naprave pa sada panično proširuju kapacitete u strahu da se iPhone ne počne masovno slobodno prodavati.

Telekome, koji su prigrabili ili nanovo izgradili žičane mreže u DTK kanalima, trese strah od komunalnih besplatnih bežičnih internetskih mreža. One kabele čine besmislenima čim počne besplatna IP-telefonija. Svaki od ova tri uređaja može preko noći postati Skype telefon, a tada u vodu padaju svi modeli pretplate i roaminga, na kojima se danas besmisleno masno zarađuje.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?