Federalna trgovinska komisija (FTC) Sjedinjenih Država odlučila je kazniti Facebook, u sklopu sudske nagodbe s tvrtkom, s pet milijardi dolara zbog dijeljenja privatnih podataka korisnika u slučaju Cambridge Analytice. A koliko je Facebook danas moćna tvrtka, dokazuju i prvi komentari te analize nakon medijskih napisa o visini kazne: iako je riječ istodobno o najvećoj kazni u povijesti za neku digitalnu tvrtku i najvećoj u povijesti za nepoštivanje privatnosti korisnika, za tvrtku to je gotovo minimalna kazna, a neki su je čak proglasili poklonom za vlasnika Marka Zuckerberga.
Božićni poklon unaprijed
Facebook je u travnju ove godine već objavio da očekuje da će dobiti kaznu između tri i pet milijardi dolara, što se pokazalo točnim. Samo u prvom kvartalu 2019. tvrtka je imala prihode od 15 milijardi dolara, odnosno tri puta više od iznosa kazne.
Isto tako, sudska nagodba prisilit će Facebook da “ponovno prouči” kako se odnosi prema privatnosti korisnika, ali tvrtku neće onemogućiti da i dalje dijeli podatke s drugim akterima.
FTC je glasovima 3 prema 2, u kojima su republikanci u komisiji glasali za tu visinu kazne, a demokrati protiv, opet pokazala podijeljenost SAD-a, čak i u pitanjima politika prema digitalnim kompanijama.
“FTC je upravo dao poklon za Božić Facebooku pet mjeseci unaprijed”, napisao je na Twitteru demokratski zastupnik u Kongresu David Cicilline.
– Ovo nije kazna, već usluga Facebooku. To im je kao kazna za pogrešno parkiranje te će im omogućiti da i dalje provode nezakonito nadziranje – slaže se s njim stručnjak Matt Stoller s Instituta otvorenog tržišta.
Isto tako očigledno misle i investitori jer je odmah nakon što je vijest o iznosu kazne procurila, cijena dionica Facebooka skočila je za jedan posto. Fokus tvrtke trenutačno je i na lansiranju Libre, kriptovalute Facebooka koja bi se trebala pojaviti iduće godine.
Prodali podatke Trumpu
Slučaj Cambridge Analytice daleko je najveći skandal u povijesti Facebooka. Bila je to britanska konzultantska tvrtka koja je koristila podatke čak 87 milijuna korisnika koje im je prodao ovaj tehnološki gigant. Tvrtka je iskoristila kviz, koji su korisnici ispunjavali na Facebooku, kako bi prikupila podatke o psihološkim karakteristikama njih i njihovih prijatelja te ih je zatim koristila u komercijalne i političke svrhe. Dio je podataka koristila i kampanja kandidata za američkog predsjednika Donalda Trumpa u utrci na izborima 2016. godine.
Mene zanima tko će dobiti novac od te kazne, tj. očekujem da ću i ja dobiti svoj dio pošto su moji osobni podaci neovlašteno dostavljeni trećoj strani. Sve drugo će biti veliko 'legalno' pranje novaca i prodavanje magle.