'špijun' finfisher

FinSpy preuzima kontrolu nad mobitelima, ali ne radi štetu

'01.07.2011., Trg bana Josipa Jelacica, Zagreb - Mobiteli i dodatna oprema, ilustracija. Tipkanje na touch screen mobitel uz slasni zalogaj peciva.  Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL'
'Sanjin Strukic/PIXSELL'
14.10.2012.
u 15:20

Program neprimjetno uključuje mikrofon, prati lokaciju, nadzire e-mailove, SMS poruke i razgovore koje vodite

O pitanju koliko u današnje vrijeme možemo sačuvati svoju privatnost uvijek bi se mogla povesti rasprava jer uz ovoliki broj raznih gadgeta, društvenih mreža i internetskih foruma to je uistinu postao velik izazov. Smartphonei koje sve manje ispuštamo iz ruku spadaju nam među "najbolje prijatelje", no, kao i inače u životu, svaki prijatelj vrlo brzo može postati i neprijatelj. Prvi korak k tome sigurno je napravila britanska kompanija Gamma Group koja stoji iza "špijuna" pod imenom FinFisher. Njegova moć leži u tome što može preuzeti kontrolu nad velikim brojem mobitela uključujući i iPhone i BlackBerry.

Spyware za napredni OS

Program može neprimjetno uključiti mikrofon vašeg telefona, pratiti lokaciju te nadzirati e-mailove, SMS poruke i razgovore koje vodite. Sve ove zabrinjavajuće stvari otkrila je skupina sa sveučilišta u Torontu dodajući da spyware ovog tipa može zaraziti širok spektar elektroničkih uređaja, bolje rečeno sve koji funkcioniraju na iole naprednijem softveru.

– Možemo slobodno reći da ljudi danas u svojim džepovima nose sprave pomoću kojih ih se može pratiti. Hakeri vrlo lako mogu preuzeti kontrolu nad, primjerice, vašim mobitelom i pretvoriti ga u uređaj za prisluškivanje. To u konačnici vama može najviše naštetiti – upozorio je John Scott-Railton, student koji je sudjelovao u istraživanju. Zanimljivo je da je kompanija Gamma Group softver razvila za policiju i sudstvo kako bi njime lakše došli do počinitelja kaznenih djela. Da imaju način kako pratiti računala, presretati pozive na Skypeu, uključivati web-kamere i snimati svaki pokret, djelomično je potvrdio i jedan od čelnika kompanije Martin J. Muench:

– Da, imamo softver pomoću kojeg je moguće provaljivati u razne uređaje. Ipak, ne želim vam reći na kojim platformama funkcionira jer to bi bilo odavanje informacija kriminalcima koji bi onda znali kako stvari funkcioniraju – rekao je on. Iako su se u javnosti pojavile informacije da je Muenchova kompanija svoj špijunski softver prodala Bahreinu s obzirom na to da je tamo zabilježena njegova upotreba, on to opovrgava i kaže da još istražuju kako je njihov program "zalutao" u tu zemlju. U službenom priopćenju Gamme navodi se pak da je softver nepoznatim metodama ukraden s njihovih servera. Dodaje se da kompanija svoj spyware prodaje samo vladama i agencijama te da je sve strogo nadzirano.

U cijeloj priči najsporniji je dio njihova špijunskog softvera koji nosi naziv FinSpy Mobile. Iako je uočeno da je u Bahreinu napao neke uređaje, zasad nema podataka tko su njihovi vlasnici i o kakvim je uređajima riječ. U prosincu prošle godine stranica WikiLeaks objavila je promotivnu brošuru i reklamu za FinSpy Mobile. Video pokazuje korisnika BlackBerryja koji dobiva SMS poruku i klika na link na kojem je "važna nadogradnja". No, tada čini grešku i na svoj uređaj instalira FinSpy Mobile. Tim činom moguće ga je nadzirati i pratiti u kojem se god dijelu svijeta nalazio. Operativni sustavi na koje je moguće instalirati FinSpy Mobile jesu Windows Mobile, IOS, BlackBerry i Android. Neke informacije govore da spyware može pogoditi i Symbian.

Zaraza se proširila

U studiji koja je istražila djelovanje softvera navodi se da, iako vas snima i prati, FinSpy ne radi nikakvu štetu vašem mobilnom uređaju ni njegovu operativnom sustavu. U Microsoftu ističu da njihov program protiv malwarea blokira FinSpy te da operativni sustav Windows Phone ne dopušta instalaciju datoteka iz neprovjerenih izvora. Dva najveća igrača, Google i Apple, odbila su komentirati bilo što vezano uz FinSpy. Što se tiče raširenosti virusa, stručnjaci ističu da studija pokazuje kako je zarazio računala u najmanje deset zemalja. Jedno od njih pronađeno je u Češkoj. Iako se još ne zna je li ijedna vlada na svijetu izdvojila novac za softver, u češkoj tajnoj službi nisu željeli odgovoriti na pitanje koriste li takve metode nadzora. Bilo kako bilo, sama činjenica da se tip softvera poput FinSpyja nudi vladama izaziva nemir i zabrinutost zbog toga što nam u budućnosti može donijeti suvremena tehnologija.

Komentara 3

JS
ja sam gladan
18:31 14.10.2012.

Zato ja mijenjam BlackBerry za par golubova pismonoša!

MA
master
18:33 14.10.2012.

Ova vrsta prisluskivanja i pracenja postoji vec dosta dugo,nist novo i bice toga sve vise.Izgubili smo svoju privatnost.Postalo je nemoguce boriti se protiv toga jer vlade imaju moc da rade sta hoce,

TM
tom milles
21:00 14.10.2012.

Nekako mi se čini ipak da je topla voda davno otkrivena ,dakle na zapadu ništa novog osim kontra mjera ,ostavi mobitel kod kuće ili ga imobiliziraj ,čak ni vađenje baterije ne pomaže ,no...? ...prva prevantivna radnja je maximalno koristiti mobitele starije generacije kupljene na buvljaku koji nemju internet i GPS,nakon upotrebe baciti ali prije ga dovesti u stanje da ga niti vlastita tvornica ne prepozna....ima još i još....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije