O pitanju koliko u današnje vrijeme možemo sačuvati svoju privatnost uvijek bi se mogla povesti rasprava jer uz ovoliki broj raznih gadgeta, društvenih mreža i internetskih foruma to je uistinu postao velik izazov. Smartphonei koje sve manje ispuštamo iz ruku spadaju nam među "najbolje prijatelje", no, kao i inače u životu, svaki prijatelj vrlo brzo može postati i neprijatelj. Prvi korak k tome sigurno je napravila britanska kompanija Gamma Group koja stoji iza "špijuna" pod imenom FinFisher. Njegova moć leži u tome što može preuzeti kontrolu nad velikim brojem mobitela uključujući i iPhone i BlackBerry.
Spyware za napredni OS
Program može neprimjetno uključiti mikrofon vašeg telefona, pratiti lokaciju te nadzirati e-mailove, SMS poruke i razgovore koje vodite. Sve ove zabrinjavajuće stvari otkrila je skupina sa sveučilišta u Torontu dodajući da spyware ovog tipa može zaraziti širok spektar elektroničkih uređaja, bolje rečeno sve koji funkcioniraju na iole naprednijem softveru.
– Možemo slobodno reći da ljudi danas u svojim džepovima nose sprave pomoću kojih ih se može pratiti. Hakeri vrlo lako mogu preuzeti kontrolu nad, primjerice, vašim mobitelom i pretvoriti ga u uređaj za prisluškivanje. To u konačnici vama može najviše naštetiti – upozorio je John Scott-Railton, student koji je sudjelovao u istraživanju. Zanimljivo je da je kompanija Gamma Group softver razvila za policiju i sudstvo kako bi njime lakše došli do počinitelja kaznenih djela. Da imaju način kako pratiti računala, presretati pozive na Skypeu, uključivati web-kamere i snimati svaki pokret, djelomično je potvrdio i jedan od čelnika kompanije Martin J. Muench:
– Da, imamo softver pomoću kojeg je moguće provaljivati u razne uređaje. Ipak, ne želim vam reći na kojim platformama funkcionira jer to bi bilo odavanje informacija kriminalcima koji bi onda znali kako stvari funkcioniraju – rekao je on. Iako su se u javnosti pojavile informacije da je Muenchova kompanija svoj špijunski softver prodala Bahreinu s obzirom na to da je tamo zabilježena njegova upotreba, on to opovrgava i kaže da još istražuju kako je njihov program "zalutao" u tu zemlju. U službenom priopćenju Gamme navodi se pak da je softver nepoznatim metodama ukraden s njihovih servera. Dodaje se da kompanija svoj spyware prodaje samo vladama i agencijama te da je sve strogo nadzirano.
U cijeloj priči najsporniji je dio njihova špijunskog softvera koji nosi naziv FinSpy Mobile. Iako je uočeno da je u Bahreinu napao neke uređaje, zasad nema podataka tko su njihovi vlasnici i o kakvim je uređajima riječ. U prosincu prošle godine stranica WikiLeaks objavila je promotivnu brošuru i reklamu za FinSpy Mobile. Video pokazuje korisnika BlackBerryja koji dobiva SMS poruku i klika na link na kojem je "važna nadogradnja". No, tada čini grešku i na svoj uređaj instalira FinSpy Mobile. Tim činom moguće ga je nadzirati i pratiti u kojem se god dijelu svijeta nalazio. Operativni sustavi na koje je moguće instalirati FinSpy Mobile jesu Windows Mobile, IOS, BlackBerry i Android. Neke informacije govore da spyware može pogoditi i Symbian.
Zaraza se proširila
U studiji koja je istražila djelovanje softvera navodi se da, iako vas snima i prati, FinSpy ne radi nikakvu štetu vašem mobilnom uređaju ni njegovu operativnom sustavu. U Microsoftu ističu da njihov program protiv malwarea blokira FinSpy te da operativni sustav Windows Phone ne dopušta instalaciju datoteka iz neprovjerenih izvora. Dva najveća igrača, Google i Apple, odbila su komentirati bilo što vezano uz FinSpy. Što se tiče raširenosti virusa, stručnjaci ističu da studija pokazuje kako je zarazio računala u najmanje deset zemalja. Jedno od njih pronađeno je u Češkoj. Iako se još ne zna je li ijedna vlada na svijetu izdvojila novac za softver, u češkoj tajnoj službi nisu željeli odgovoriti na pitanje koriste li takve metode nadzora. Bilo kako bilo, sama činjenica da se tip softvera poput FinSpyja nudi vladama izaziva nemir i zabrinutost zbog toga što nam u budućnosti može donijeti suvremena tehnologija.
Zato ja mijenjam BlackBerry za par golubova pismonoša!