Nije tajna da se u Sloveniju te u Bosnu i Hercegovinu isplati ‘potegnuti’ po gume. Konkretno, u Sloveniji su gume, ovisno o dimenziji i kvaliteti, jeftinije od 200 do čak 900 kn po gumi!
Šokantna razlika porijeklo ima u više činjenica. Prva je, jasno, ta da su pogranični vulkanizeri u Sloveniji maksimalno snizili zaradu, te zarađuju na velikom broju prodanih guma. Da zarade i dva eura po gumi, oni su zadovoljni, jer je njima to sezonski posao, komentiraju naši vulkanizeri.
Povrat poreza, niže marže
Druga je činjenica da u Hrvatskoj vulkanizeri imaju nešto veće troškove poslovanja. Treća je činjenica - koja jednako vrijedi i za strance koji po gume dođu k nama - da strani državljani imaju pravo na povrat poreza.
Kao što se kontinentalcima i Istranima isplati otići u Sloveniju, tako su Dalmatinci u potrazi za nižim cijenama orijentirani na BiH. U Čapljini svake godine dosta vozača iz Hrvatske traži zimske gume. To se najviše odnosi na kupce s područja Metkovića, Opuzena i Ploča. Gume su jeftinije nego u Hrvatskoj, ali razlika u cijeni ipak nije tako velika kao prethodnih godina. Na kompletu zimskih guma može se uštedjeti oko 300 kuna. Zimske gume u Čapljini i okolici stoje između 95 i 135 KM (gume od 16 cola). Za kupnju četiri gume mnogi vulkanizeri daju i popust.
- Godinama dolazim u Čapljinu po gume jer su tu jeftinije, a kvaliteta je ista. Za razliku u cijeni mogu napuniti spremnik goriva - kaže vozač iz Opuzena, koji je povoljno nabavio zimske gume za svoj Audi A8. No, vozači iz Hrvatske sve više po zimske gume odlaze u Crnu Goru gdje su cijene također manje, ali je - kažu trgovci iz Čapljine - kvaliteta upitna.
Na drugoj strani Hrvatske, ako im je prvo mađarsko selo na 20 minuta vožnje automobilom, Međimurci ne odlaze po gume u Mađarsku.
- U Letenyu je slab izbor guma, a i to što imaju nije baš kvalitetno i jeftino. Cijene jesu nešto niže nego kod nas - kaže Čakovčanin, koji u Mađarsku odlazi po namirnice i odjeću. Veći izbor guma je u Nagykaniszi, no ni tamo nema kupaca iz Hrvatske.
Nestašica u Sloveniji
Vozači kažu i da na nekim graničnim prijelazima hrvatski carinici traže potvrdu proizvođača o homologaciji i potvrdu o plaćenoj naknadi za ekološko zbrinjavanje gume. Kad je zimska oprema u pitanju, Slovenija je definitivno popularnija od Mađarske. No, i Slovenci su se našli u problemima.
- Povećao se promet u međimurskim vulkanizerskim radnjama jer je u Sloveniji zavladala nestašica guma! Sad ćemo napokon i mi nešto prodati i zaraditi svojih pet posto - kaže Bojan Lovrek, voditelj vulkanizerske radnje u Čakovcu. Nestašica guma određenih dimenzija u Murskoj Soboti i Lendavi natjerala je Međimurce da se za zimu opreme u domaćim prodavaonicama koje nude i do 25 posto popusta. Općenito, mnogi hrvatski vulkanizeri nude popust, a isplati se raspitati i koji su od njih u cijenu gume uračunali i montažu i balansiranje. U Sloveniji, primjerice, to morate dodatno platiti. (ibe, fm, sm)
Trgovci su kodnas skuplji zato što su nam porezi veći. A porezi su nam veći zato što primamo veće plaće nego što zarađujemo, zato što neki primaju povlaštene i nezarađene mirovine, zato što nam proizvodnja i izvoz ne pokrivaju niti 20 % naših poreba, zato oporezujemo potrošnju da bi imali za plaće i penzije.