Svjetski rekord u brzini prijenosa podataka bežičnim putem ostvarili su znanstvenici engleskog sveučilišta Surrey. Uspjeli su postići brzinu od čak jednog terabita u sekundi, dok su do sada brzine bile 7,5 gigabita u sekundi. Takav kapacitet imaju optička vlakna, odnosno svjetlovodne niti, koje se koriste u fiksnoj telefoniji, odnosno u broadbandu. Dakle, tehnologija nezaustavljivo napreduje i već se sprema nasljednik 4G mreže. Ipak, ona će, vrlo vjerojatno potrajati desetak godina, a tada će nastupiti novo razdoblje, odnosno mreža 5G generacije, a možda i ranije.
Ono što valja znati o brzinama jest da, kada operatori kažu da je 4G brzina do 150 megabita u sekundi, to ne znači da će svakome tko se spoji na mrežu to biti moguće.
Naime, takvo što moguće je jedino ako ste blizu bazne stanice i sami na mreži. Radi se o dijeljenoj mreži te broj korisnika i udaljenost smanjuju brzine downloada ili uploada.
No, budimo realni. Svaka nova brzina dostignuta u testnim uvjetima znači i bržu i bolju uslugu krajnjih korisnika. A 4G svakako jest napredak, posebno u slučaju kada su brzine do 150 megabita. Kada je riječ o 4G, većina mreža zapravo omogućuje brzine do 75 megabita u sekundi. Dakle, novo dostignuće od 150 megabita jest udvostručenje brzine.
Jako ste pametni, kritizirate novinara koji je u ovom taj dio i dobro napisao, a da ste pri tome sami dokazali razinu znanja. Dobro je i opticka vlakna i svjetlovodne niti, oba termina se koriste i s.l.u.z.b.e.n.o. Ti silverback ako nekoga pitas "kako ti brzo ide auto" onda svaka cast, nemam komentara.