Zoran Vučinić i Alan Sumina iz tvrtke Nanobit nedavno su dobili nagradu EY za najboljeg poduzetnika, koja se prvi put dodjeljivala u Hrvatskoj, a sada se pripremaju za svjetsko natjecanje u lipnju u Monte Carlu.
– Od samog nastupa zapravo još ne znamo što da konkretno očekujemo, faza pripreme tek slijedi. Međutim, upoznavanje uspješnih poduzetnika iz cijelog svijeta koji će se okupiti u Monte Carlu može biti samo pozitivno, tako da svako poznanstvo koje steknemo za nas je dobro – kaže Zoran.
Novac ih nije promijenio
Tvrtka je osnovana 2008. godine, kada je i započela izrada prve aplikacije: “Tap & Track” koja je 2009. godine plasirana na Apple App Store. Zoran je tada imao 28, Alan samo 21 godinu. – Najizdašniji proizvod nam je bio onaj prošlogodišnji – igra Superstar Life koja je odmah postala hit u Americi, Velikoj Britaniji i Australiji – kažu i dodaju kako je svaka sljedeća igra koju su puštali na tržište pokazala bolje rezultate od prethodne. Zato nijednu ne bi posebno izdvajali, osim možda Fashion Design World koji im je dao početni vjetar u leđa. Riječ je o igri za ljubitelje mode, a od ostalih, popularni naslovi iz njihove radionice su primjerice Chef Town, igra za ljubitelje kuhanja, i Pet City, igra za najmlađe igrače koji vole životinje. Lani je njihova tvrtka imala prihod od gotovo 25 milijuna kuna, što je dvostruko više nego godinu prije, a oko polovice iznosa je dobit. No Zoran i Alan kažu da novac nije promijenio puno stvari u njihovu životu.
– Ja na novac više gledam kao na sredstvo kojim se može “nešto više” napraviti te upravo zbog toga većinu dobiti ostavljamo u tvrtki za daljnje poslovanje odnosno reinvestiramo – kaže Zoran. Putovanja vole, iako vremena baš i nemaju. Zoranu je drag Milano te cijela Italija u kojoj se voli odmarati kada nije ljeto ili zima, jer je tada na Jadranu, odnosno u Austriji. Alan više preferira udaljenije destinacije pa je tako njegova ruta obično Hong Kong, Japan, New York i slično. Kažu kako često večernje sate obojica provode prateći sve što se događa u samoj industriji, ali i s njihovim igrama na tržištu. Ne mogu reći da se zabavljaju kao i svi ostali jer im strast za izradom igara jednostavno teče žilama.
Timski rad
– Razvijati novu igru je toliko uzbudljivo da nas prati i nakon radnog vremena. Često se zateknem kako razmišljam o našim igrama u trenutku kada bih se zapravo trebao odmarati – kaže Zoran. Na području mobilnih igara oni su trenutačno jedini u Hrvatskoj koji istodobno i proizvode i distribuiraju svoje igre u tako velikom broju primjeraka. Imaju čak milijun i pol preuzimanja na mjesec. Ideje za igre polaze od njih dvojice pa se dalje razrađuju unutar tima.
– Timski rad je nužan u našem poslu kako bi se pružio što bolji doživljaj igraču te kako bi s tehničke strane stvari besprijekorno funkcionirale. Svaki zaposlenik bez obzira na radno mjesto može pridonijeti kreativnom razvoju igre, što čini ovaj posao doista posebnim – kažu. Trenutačno ih je zaposleno 54, ali stalno zapošljavaju nove ljude, odnosno, uvijek imaju otvorena radna mjesta na gotovo svim pozicijama, od programera, dizajnera, producenata i stručnjaka za marketing. Većinom su to mlađi ljudi, no nisu svi visokoobrazovani. Jer, kažu, formalno obrazovanje nije presudno za rad u Nanobitu. Prije svega nam je bitno znanje i iskustvo, a kako je ono stečeno to nam je manje bitno.
>>Alan Sumina i Zoran Vučinić iz tvrtke Nanobit ponijeli titulu EY poduzetnika godine
>>Google Play ne dopušta izravnu prodaju softvera hrvatskim IT tvrtkama
>>Studentski san – otvorili tvrtku i na aplikacijama za iPhone zarađuju
Ajde ljudi promjenite se ,vi ste toliko zavidni i jalni da je to sramota vise citati sto pisete... sami niste sposobni nista u zivotu napravit cime se mozete pohvalit,kako i bi kad po cijele dane visite na portalu i lijecite zlobu na njemu....