Na jugu pustinje u Novom Meksiku, između lokacije na kojoj je testirana prva atomska bomba i granice SAD-a s Meksikom, Centar za inovacije, testiranje i ocjenjivanje (CITE) provodi projekt izgradnje američkog grada sa svim elementima, koji će se koristiti za izgradnju nove tehnologije koja će oblikovati budućnost urbanizma, piše CNN.
Taj će poligon biti pravi grad, sa stambenim i poslovnim zgradama, putevima, benzinskim stanicama, bankama, tržnim centrima, bolnicama, auto servisima, čak i crkvom i zračnom lukom.
Ipak, ovaj grad nitko neće zvati domom. U njemu neće biti stanovnika, a koristit će se za razvoj novih tehnologija koje će oblikovati budućnost urbanog okruženja.
Radnje ljudi poput ulijevanja goriva, uključivanja i isključivanja struje i ostalo, sve do puštanja vode iz vodokotlića, modelirat će mreža uređaja s centraliziranim upravljanjem.
Automobilima i javnim prijevozom upravljat će 300 radnika poligona u podzemnim prostorijama.
Ulaganje od milijardu dolara, od kojih je najviše uložila tehnološka tvrtka Pegasus Global Holdings, iskoristit će se za eksperimente u područjima transporta, građevinarstva, komunikacije i sigurnosti.
- Naša vizija je okruženje u kojem novi proizvodi, usluge i tehnologije mogu biti demonstrirane i testirane bez ometanja svakodnevnog života, rekao je generalni direktor Pegasusa Robert Brumley.
Grad bi trebao biti dovršen već 2018.
>> Arhitekti će uz pomoć građana uljepšati grad - pogledajte moguće lokacije!
"... sipanj goriva ..." ???