Dugo je Xiaomi bio prvotno prepoznatljiv kao kralj povoljnih mobitela, ali posljednjih godina sve snažnije kuca i vrh flagship ponude. Ove su godine na tržište izbacili vrlo obećavajuću Xiaomi 13 seriju. Xiaomi 13 Pro je jedan od najzanimljivijih top Android mobitela ove godine s vrlo dotjeranim dizajnom i moćnim kamerama, ali dolazi i s vrlo visokom cijenom od čak 1299 eura. U ovom tekstu ću se više fokusirati na nešto manju verziju Xiaomi 13 koja i dalje nudi puno toga dobroga, a po nešto povoljnijoj cijeni od 999 eura.
Izgled ovog mobitela prvo će vas podsjetiti na iPhone sa svojim kompaktnijim staklenim kućištem s aluminijskim okvirom. Xiaomi 13 dolazi s integriranim zaslonom (dijagonale 6,36 inča) ravnih rubova i 2.5D zakrivljenim stražnjim dijelom. Dimenzije uređaja su 152.8mmx71.5mmx7.98mm, a masa mu je 189 grama. Iako se češće fokusiram na najveće i najbolje mobitele na tržištu, moram reći da je bilo osvježenje i pomalo olakšanje baratati nešto manjim uređajem. Ovo je lijep uređaj ugodnog AMOLED zaslona (koji ima i dobru zaštitu - Gorilla Glass 5) čija maksimalna svjetlina doseže i do 1900 nita, jakih performansi, dosta dobre glavne kamere koja snima i dobar video i može se preporučiti svima koji traže alternativu za najskuplje flagship Androide.
Kao i na Pro verzija i ovdje se nalazi vrhunski čipset Snapdragon 8 Gen 2, a konačno smo dočekali i vodootporno kućište na Xiaomiju pa se Xiaomi 13 može pohvaliti IP68 certifikatom. Softverski je ovdje redovito Xiaomijevo sučelje (MIUI 14) bazirano na Androidu. Onima koji nisu navikli na Xiaomijeve mobitele, softver se može činiti malo naporan. Uz malo truda možete si prilagoditi sučelje, a to uključuju i micanje gomile Xiaomijevih aplikacija s početnih zaslona koje bi mnogim korisnicima većinom mogle samo smetati. Meni svakako jesu...
Iako su kamere nešto manje atraktivne u odnosu na većeg i skupljeg brata Xiaomi 13 Pro, i Xiaomi 13 ima dosta dobru glavnu 50 MP kameru (s optičkom stabilizacijom) koja je razvijena u suradnji s njemačkom Leicom, a koristi Sonyjev senzor IMX800 (nešto manji u odnosu na jači Pro model). Ultraširokokutna kamera je slabija i loše je što ne dolazi s autofokusom, no poslužit će vam za snimanje širih kadrova, pogotovo po danjem svjetlu. Telefoto kamera je također slabija u odnosu na Xiaomi 13 Pro.
Leica je ovdje donijela dva glavna ražima snimanja - "Leica Vibrant" i "Leica Authentic", prvi daje nešto življi dojam fotografijama i jače tonove, ali nećete sada dobivati baš nešto drastično različite rezultate pa nije toliko bitno u kojem načinu snimate, a i u svakom trenutku to možete promijeniti u sučelju kamere. Ja sam većinom snimao s 'vibrant' opcijom. Fotografije po danjem svjetlu su lijepe, s dosta detalja i oštrine. I u snimanju noću može se puno toga iskoristiti. Portretno fotografiranje je odlično i dobiju se baš atraktivne fotke.
Fotografirao sam po Zagrebu tijekom Festivala svjetla i uhvatio puno atraktivnih kadrova. Ultraširokokutna kamera i telefoto kamera bi mogle biti kvalitetnije pa se na njih nisam puno oslanjao. Minus ide fotografijama snimljenih u zatvorenom prostoru pod umjetnim svjetlom, dosta su manje oštre i slabijeg osvjetljenja, a isto tako vrijedi i za selfie kameru koja slabije performa u takvim uvjetima.
Xiaomi je obično poznat po odličnim baterijama i brzom punjenju. Na Xiaomiju 13 punjenje je također jako dobro. Doduše, očekivao sam 'veliku ciglu' od 120 vata, ali u kutiji se našao žičani punjač od 67 vata koji sasvim respektabilno obavlja svoj posao Trebalo mi je 39 minuta da se potpuno napuni ispražnjena baterija. Detaljnije je to ovako izgledalo: za 5 minuta je bilo 20 posto, za 15 minuta 53 posto, za 30 minuta 88 posto. Na kraju se osjetilo malo zagrijano kućište.
S autonomijom sam nešto manje zadovoljan. Iako uz srednju potrošnju možete većinom bez problema izdržati cijeli dan s jednim punjenjem, kod nešto zahtjevnije korištenja to mi je bilo teže izvedivo. Kada bih više koristio mobitel imao sam problema izdržati cijeli dan s jednim punjenjem. Vozeći se jedan dan iz Zagreba do Rovinja na konferenciju Dani komunikacija povezao sam Xiaomi 13 s automobilom i koristio Google navigaciju preko mobitela tijekom 3 sata vožnje.
Pritom sam povremeno slušao i glazbu sa Spotifya i odradio cca 45 minuta konferencijskog poziva. Taj dan sam jasno koristio još i dosta surfanja, mailanja, WhatsApp, glasovne pozive... Uglavnom, od 8 ujutro i 100 posto baterije u 18.24 sati mi je ostalo tek 17 posto baterije. Dakle u 10 sati i 15 minuta čak 16,75 posto baterije otišlo mi je na Google navigaciju, a 11,2 posto baterije na Androidove softverske potrebe te 7,24 posto baterije na uključenost zaslona (što je ispalo samo 2 sata i 28 minuta uključenosti zaslona).
Još jedan primjer trajanja baterije: u 2,5 sata kontinuiranog gledanja Netflixa potrošilo mi se 18 posto baterije što mi se doima osrednjim, niti pretjerano loše, niti nešto posebno izvrsno. Ali, barem je zahvalno da se baterija može brzo dopuniti. Stereo zvuk je dovoljno glasan, ali ne bi škodilo i da je nijansu istančaniji i bogatiji, a ne samo glasan.
Sveukupno gledajući Xiaomi 13 obećava i isporučuje puno toga dobroga. Minus ide prema nešto slabijoj autonomiji, nego što sam očekivao. Ali, ne zaostaje puno po kvaliteti fotografija za skupljim i luksuznijim Pro modelom.
PLUSEVI
kompaktan dizajn
odličan zaslon
jak čipset
odlična glavna kamera
brzo punjenje baterije
MINUSI
baterija bi mogla dulje potrajati
sekundarne kamere bi mogle biti bolje
cijena
korisničko sučelje nije idealno
sporiji USB-C 2.0 za prijenos podataka
prenatrpanost Xiaomijevim aplikacijama