kontroverzni zakon

Zaboravite SOPA-u, Europa će ratificirati velikog brata ACTA-u

Jim Sheridan
Foto: Ozren Drobnjak
1/2
23.01.2012.
u 22:20

EFF upozorava da nadzor koji ACTA-a uvodi uključuje i detaljnu provjeru internetske komunikacije korisnika čime su ugroženi građanska sloboda, pravo na privatnost i internetska inovacija.

Tek što se u SAD-u priča oko SOPA-e i PIPA-e počela stišavati, Europska Unija počet će raditi (krajem tjedna) na ratifikaciji globalnog sporazuma o zaštiti intelektualnog vlasništva (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), piše Siliconrepublic.

Tako će se europske zemlje priključiti SAD-u, Australiji, Južnoj Koreji, Novom Zelandu, Meksiku, Maroku, Singapuru, UAE-u i Kanadi u potpori ACTA-i.

Prema Electronic Frountier Foundationu (EFF), međunarodnoj neprofitnoj organizaciji koja zastupa zaštitu korisničkih digitalnih prava, ACTA će se primarno boriti protiv krivotvorenja fizičkih dobara, poput lijekova.

Međutim, u stvarnosti trebala bi imati širi opseg, a posebnu pozornost posvetit će novim načinima nadzora "​​internetske distribucije i informacijske tehnologije."

Prošlog tjedna stotine važnih internetskih stranica u SAD-u uključujući Wikipediju, WordPress, Boing Boing... protestirali su protiv SOPA-e i PIPA-e, a milijuni internetskih korisnika pridružili su se putem društvenih mreža. Sve to nagnalo je Bijelu kuću i čalnove američkog senata da povuku odluku o donošenju kontroverznih zakona. 

Jedan od glavnih razloga zašto ACTA budi sumnju kod korisnika interneta je činjenica da se o sporazumu vrlo malo zna. Prema EFF-u, ACTA sadrži nekoliko članaka koji bi mogli ugroziti privatnost korisnika te građanske slobode kao i zakonitost poslovanja, inovacije i slobodu protoka informacija. Osim toga, ACTA će navodno zemljama u razvoju ograničiti mogućnost odabira politike koja najviše odgovara njihovim državnim prioritetima te razvitku gospodarstva.

EFF upozorava da nadzor koji ACTA-a uvodi uključuje i detaljnu provjeru internetske komunikacije korisnika čime su ugroženi građanska sloboda, pravo na privatnost i internetska inovacija.

Dodajmo i kako je nakon najave poljske vlade da će ratificirati ACTA-u 26. siječnja poljska Wikipedija zaprijetila da će se "ugasiti" po uzoru na matičnu stranicu u prosvjedu protiv SOPA-e, a hakeri su srušili internetske stranice poljskog premijera te parlamenta.

Ključne riječi

Komentara 15

VA
vacko
16:41 25.01.2012.

V for Vendeta!!!!!!!!

OB
-obrisani-
22:31 23.01.2012.

pa kak bumo onda skidali pornjavu?

DU
Deleted user
22:51 23.01.2012.

Glupost, EU komisija je prošle godine zabranila provjeru internetske komunikacije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije