Tvrtka "Meta", nekadašnji "Facebook", razvija umjetnu inteligenciju s ciljem izgradnje virtualnih svjetova putem govora i prijevoda između jezika, objavio je u srijedu njezin izvršni direktor Mark Zuckerberg.
Izraz društvene tehnologije
Zuckerberg je uvjeren da će "metaverzum", futuristička ideja virtualnih svjetova u kojima korisnici mogu raditi, družiti se ili se igrati, biti nasljednik mobilnog interneta. Za metaverzum, digitalni svijet u kojem se spaja fizička i virtualna stvarnost, Zuckerberg kaže da je na mnogo načina krajnji izraz društvene tehnologije.
- A ključ koji nam otvara vrata napretku je umjetna inteligencija - rekao je Zuckerberg.
Meta, rekao je, radi na novoj klasi AI modela koji će ljudima omogućiti da opišu svijet i stvore njegove dijelove. Ilustrirao je to konceptom umjetne inteligencije "Builder Bot" koji korisnicima omogućuje da opišu što žele da se umjetnom inteligencijom stvori. Ilustrirao je to prikazom avatara na otoku koji je govorom naredio umjetnoj inteligenciji da stvori plažu i doda oblake, drveće pa čak i dekicu za piknik.
- Kako ta tehnologija bude napredovala, moći ćemo kreirati nijansirane svjetove kako bismo samo uz pomoć glasa istraživali i dijelili iskustva s ostalima - rekao je Zuckerberg.
Širenje inicijative besplatnog obrazovanja
On je također rekao da Meta radi na egocentričnim podacima, koji uključuju gledanje svjetova u prvom licu, zajedno s konzorcijem 13 sveučilišta i laboratorija. Stvara se i jedinstveni sustav umjetne inteligencije koji će omogućiti prevođenje između svih pisanih jezika, a radi se i na univerzalnom prevoditelju govora.
Meta je nedavno objavila da je njezin istraživački tim razvio novo superračunalo umjetne inteligencije koji će, kada bude završen sredinom 2022., biti najbrži na svijetu.
Također, objavili su da će proširiti inicijative besplatnog obrazovanja koje imaju za cilj dovođenje većeg broja rasnih manjina u tehnologiju. To je, smatraju, ključno za stvaranje AI sustava bez pristranosti. Prema nedavnom istraživanju tvrtke Heidrick & Struggles, u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi oko 80 posto rukovoditelja analitike podataka i umjetne inteligencije identificiraju se kao muškarci, a 65 posto kao bijelci.
VIDEO Bijeg iz Kijeva: Gužve na benzinskim postajama, građani prazne bankomate
fb propada zbog velike cenzure i kršenja slobode govora i izražavanja.