BEČ – Tradicionalni 53. Opernball, "bal balova" i vrhunac bečke balske sezone, održan je sinoć u Bečkoj državnoj operi. Ovogodišnji bal održan je bez posebnog gesla, ali u znaku obilježavanja 200. obljetnice smrti skladatelja Josepha Haydna, 140. utemeljenja bečke Operne kuće i proglašenja Linza glavnim europskim gradom kulture 2009. Ta kulturna manifestacija okupila je austrijski državni vrh, uglednike iz političkog, godpodarskog i kulturnog života u Austriji te goste iz inozemstva.
Austrijski predsjednik Heinz Fischer, pod čijim se je pokroviteljstvom ples održan izjavio je da je bal velika svečanost duge tradicije vrijedna pozornosti. Uz Fischera, austrijsku političku elitu predstavljao je kancelar Werner Faymann s ministrima.
Na balu je bilo oko 6.000 posjetitelja, ulaznice su stajale od 230 eura za stajanje do 17.000 eura za najskuplju ložu. Bal je otvoren austrijskom i europskom himnom te mimohodom i plesom oko dvjestotinjak mladih parova iz iz Austrije i drugih država te Straussovim valcerom "Na lijepom plavom Dunavu".
Na svečanom otvorenju nastupio je Baletni ansambl Bečke državne opere i Dječji zbor škole te glasovite operne kuće te operne zvijezde Tamar Iveri i Ramon Vargas. Raskošni bal "bogatih i moćnih" je ove godine krasila ljubičasta boja, šezdesetak tisuća ljubičastih cvjetova iz Austrije i Italije dovezeno je za samo za jednu noć.
Atrakcija večeri bila je plaćena prominentna gošća ovogodišnjeg Bečkog bala, američka glumica Nicollette Sheridan, poznatija kao Edie Britt iz popularne serije „Kućanice“. Ona je za 72 sata boravka u Beču i pojavljivanje na plesu dobila od austrijskog poduzetnika Richarda Lugnera – oko 75 tisuća eura. Unatoč tome na živce su joj išli paparazzi i mnoštvo fotografa koji su je pratili u stopu.
Financijski gledano, ova je godina sa šest tisuća posjetitelja i očekivanom čistom zaradom od gotovo 1,3 milijuna eura, jedna od najboljih godina u povijesti Opernballa. Posebnost ovogodišnjeg pokladnog plesa društvene elite je da nikada dosad nije imao takvu medijsku pozornost kao ove godine. Razlog je financijska kriza i predbacivanja organizatoru da nije uputno niti moralno u vrijeme gospodarskih teškoća trošiti toliki navac na luksuz, pa su sudjelovanje na njemu otkazali neki ministri i mnogi direktori banaka i velikih tvrtki.
Unatoč tomu Bečka je državan Opera ostala pri svome: gramurom u borbu protiv krize.
Ove godine, kao ni lani, pred Bečkom državnom operom nije bilo prijašnjih godina uobičajenih demonstracija protivnika bala, ali je zato više od 400 policajaca čuvalo pristup i prostor oko opere.
Bečki bal koji još zovu „bal balova“, priređuje se od 1877. godine, kao pokladna parada društvene elite. Utemeljen je u doba Bečkog kongresa, susreta monarha i državnih dužnosnika utjecajnih europskih naroda koji su raspravljali o novom uređenju Europe. Skup je bio popraćen mnogim društvenim događajima.