Badel 1862

Badel - prva tvrtka uključena u model C

Badel
Igor Kralj/24sata
23.12.2010.
u 09:30

Ulaskom države u vlasničku strukturu spašena je tvrtka od stečaja, kao i oko 500 radnih mjesta te osigurana egzistencija za oko 3000 kooperanata i sezonskih radnika u vinogradima.

Zvjezdana Blažić, predsjednica uprave Badela 1862, prva je menadžerica koja je uspjela dogovoriti s državom tzv. model C kojim će se potraživanja države pretvoriti u vlasnički udjel u Badelu. Na taj način spašena je tvrtka od stečaja, kao i oko 500 radnih mjesta te osigurana egzistencija za oko 3000 kooperanata i sezonskih radnika u vinogradima. Badel je uspio dobiti model C u prvom redu zbog dobrog plana restrukturiranja te plana održivog razvoja za trogodišnje, odnosno petogodišnje razdoblje. Blažić smatra da država kao vlasnik nije dugoročno rješenje, no vjeruje da će nakon stabilizacije poslovanja biti zainteresiranih ulagača pa i strateških partnera za ulazak u vlasničku struktura Badela. Nakon odluke o ulasku države u kapital Badela s udjelom od oko 73 do 76 posto, i banke vjerovnici uključile su se u Program restrukturiranja te prihvatile reprogram dugova.

Model C - jedino rješenje

Nova uprava Badela na čelu sa Z. Blažić imenovana je potkraj prošle godine u situaciji kada je račun društva bio blokiran. Naime, prijašnje investicije, kao što je primjerice bezalkoholni dio poslovanja (tvornica Kalničke vode, akvizicija Eurobeva, proizvodnja sokova), nije donijela očekivani povrat.

– U krizi je smanjena potrošnja alkoholnih pića i vina te je postalo nemoguće izvršavati obveze po vrlo visokim zaduženjima. A istodobno se kompanija našla u strateškoj, operativnoj i krizi likvidnosti, potenciranoj stalnim vlasničkim sukobima više skupina dioničara – kaže Blažić. Razgovori s nadležnim ministarstvima o pronalasku izlaza iz krize počeli su početkom godine, a model C zapravo je bio jedini način trajnog rješenja pitanja dugova državi. Što se tiče očekivanih poslovnih rezultata u ovoj godini, predviđaju se poslovni prihodi gotovo 25 posto manji nego prošle godine, ali će, kaže Blažić, rezultat biti bitno bolji te dodaje kako je velik uspjeh uspostava normalne proizvodnje u zadnjem dijelu godine te to što su napravljeni svi koraci predviđeni u Planu restrukturiranja, dogovoren je način rješavanja dugova sa svim velikim vjerovnicima, državom, bankama i Kapitalnim fondom, a uspostavljena je i normalna komunikacija između dioničara te prodan biznis s vodama, čime je stvorena pretpostavka za potpunu normalizaciju poslovanja u sljedećim godinama.

– Želja nas kao uprave je da se u potpunosti iščisti bilanca društva sa svim negativnim efektima generiranim u proteklom petogodišnjem razdoblju – kaže Blažić.

Veći izvoz

Nakon što se provede dokapitalizacija, bit će riješeno pitanje gubitka iz prošle godine, a dugovi Badela i Eurobeva državi bit će pretvoreni u kapital. Ta transakcija pretpostavka je reprograma svih bankarskih kredita. – Nakon što sve te već usuglašene aktivnosti budu provedene, u bilanci Badela kratkoročne obveze bit će zanemarive, a dugoročne u potpunosti održive i usklađene s financijskim potencijalima kompanije – kaže Blažić.

Poslovni planovi, kaže, predviđaju nužna ulaganja u tehnologiju proizvodnje jakih alkoholnih pića te vina. Badel je unatoč velikim problemima u poslovanju, koji su prisutni već više od dvije godine, zadržao svoje vrlo respektabilne tržišne udjele i snažnu lidersku poziciju na tržištu jakih alkoholnih pića. Jaki je igrač i na tržištu vina, s velikim potencijalom razvoja na domaćem, a posebno inozemnom tržištu.

U izvozu Badel nije imao toliko problema pa ni prihodi u izvozu nisu značajnije pali. – Ipak, ono što je Badelu u idućim godinama jako bitno jest značajniji izlaz na inozemna tržišta. Udjel od 20 posto prihoda od izvoza nedovoljan je i za ozbiljniji rast bit će nužan rast prihoda u izvozu. Tu su planirane ozbiljnije stope rasta od 20 posto u 2011. godini. Za to se stvaraju pretpostavke i u vlastitim podružnicama u Sarajevu, Skoplju i Beogradu, ali i na tržištima na kojima je Badel ozbiljno prisutan već godinama, kao što su Njemačka, Rusija, Slovačka. Češka i Poljska. Ove godine sa svojim vinima otvorili smo i tržište Kine, na koje svaki mjesec izvozimo dva-tri kontejnera. To je dobra osnova za proširenje poslovne suradnje i novih ugovora za koje je i kineska strane sada spremna – zaključuje Blažić.

Ključne riječi

Komentara 6

OB
-obrisani-
09:40 23.12.2010.

sve ste razvodnili, od vina do pelina.

VO
Vorosmart
10:05 23.12.2010.

Država će dugove pretvoriti u vlasnički udio?Kakve su šanse da će budući vlasnik ili strateški partner zadržati core biznis ili će raskupusati firmu na način da proda dijelove biznisa i nekretnine a zadrži manji dio poslovanja? Što je s onima koji su napravili dug?Sve prodaje za 1 kunu uz otpis dugova ili sl. su oštetile proračun za milijarde.

OB
-obrisani-
14:05 23.12.2010.

Naređenje našeg Šeksa je bilo : BADEL spasiti,pa šta košta da košta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije