Naftne se tvrtke sve više okreću alternativnim izvorima energije

Dolazi vrijeme bioenergije i etanola

17.10.2006.
u 13:05

Iako konačna poruka naftnih stručnjaka okupljenih na sastanku u Beču zvuči optimistično jer rezervi nafte ima dovoljno, drugi je dio manje optimističan. Cijene nafte u budućnosti će sasvim sigurno biti kudikamo više. Zbog toga većina zemalja u svijetu nastoji uvesti što više različitih energenata u potrošnju kako bi se izbjegli dodatni šokovi izazvani cijenama nafte.

Europska je komisija zbog toga već odredila u svojim direktivama da se, primjerice, udio bioloških goriva u prijevozu (koji najviše onečišćuje okoliš) poveća sa sadašnja dva posto na 5,7 posto do 2010. godine. Kao posljedica toga već iduće godine Njemačka i Austrija na svoja tržišta uvode etanol.

U Njemačkoj i Švedskoj već je napravljen pomak i kod osobnih vozila, kojih je već 40 posto u odnosu na ukupan broj vozila, dok 72 posto novih vozila u Austriji ide na dizelski pogon. U Ukrajini se radi na proizvodnji plina iz ugljena, a riječ je o najvećem projektu te vrste u svijetu. U mjestu Sasyadka gradi se elektrana koja će imati 22 jedinice, a svaka od njih imat će po tri megavata, čime će se izbjeći onečišćenje od čak deset milijuna tona ugljičnog dioksida. Švedski stručnjak Kent Nystrom najavio je da je u toj zemlji korištenje bioenergije povećano na čak 26 posto u odnosu na ukupne količine energije koja se koristi.

– Ne možemo si dopustiti cijenu od 100 dolara po barelu nafte, kolika će biti u budućnosti, iako smo relativno bogata zemlja – poručio je Nystrom. U Švedskoj već postoji oko 500 benzinskih postaja na kojima se prodaje etanol, a prema najavama stručnjaka, 2020. godine u toj se zemlji stanovi i kuće više neće grijati naftom. U posljednje vrijeme stvara se i pogodna klima u naftnim kompanijama koja bi trebala potaknuti svijest o zamjenskim gorivima.

Svaka bi tvrtka do 2020. godine tržištu trebala ponuditi više vrsta energije, a ne samo naftu i njene derivate. Zbog toga se 'pojačavaju’ proračuni tvrtki i stvaraju veće organizacijske jedinice koje će se baviti isključivo obnovljivim izvorima i komercijalnom primjenom. Uporedo s time od Europske komisije do razine svake veće kompanije jačaju preporuke i standardi koji sve veće težište stavljaju obnovljive izvore energije.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije