Dug od 130 milijuna kuna

Nekretnine tvrtke bivšeg premijera Valentića idu na ''bubanj''

Niva inženjering dužna je 130 milijuna kuna
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
15.03.2018.
u 08:33

Trgovački sud donio je rješenje kojim na javnu dražbu idu nekretnine Nive inženjeringa u stečaju, tvrtke što ju je osnovala Niva d.d. bivšeg premijera Nikice Valentića, koja vjerovnicima duguje više od 130 milijuna kuna, a uvjete i način prodaje na javnoj dražbi sud će odrediti naknadno.

Sudskim rješenjima objavljenima u srijedu kao prve nekretnine koje će ići na ''bubanj'' navedena su zemljišta u Jastrebarskom od oko 58.000 kvadrata od kojih je jedno planirano kao koridor željeznice, a drugo kao građevinsko zemljište. Na tim zemljištima, procijenjene vrijednosti od gotovo 1,9 milijuna kuna, razlučna prava imaju neki od najvećih vjerovnika Nive inženjeringa – H-Abduco i Prima ulaganja. Osim toga na planiranoj elektroničkoj javnoj dražbi oglašena je i prodaja dva stana u elitnoj zagrebačkoj Nazorovoj ulici procijenjene vrijednosti od oko 750.000 kuna. Odluka o prodaji nekretnina Nive inženjeringa uslijedila je nakon prošlogodišnjeg otvaranja stečajnog postupka na prijedlog vjerovnika H-Abduco, Prima ulaganja i HUP-a Zagreb.

Prije toga, u listopadu 2016. bio je obustavljen skraćeni stečajni postupak pokrenut na prijedlog Financijske agencije (Fine) budući da je bilo utvrđeno da Niva inženjering ima imovinu kojom se mogu namiriti njegovi vjerovnici. Prema navodima Fine iz zahtjeva za provedbu skraćenog stečajnog postupka iz kolovoza 2016. Niva inženjering je tada imala neizvršene osnove za plaćanje u iznosu od oko 5,5 milijuna kuna u neprekinutom razdoblju od 120 dana. Nadalje, u izvješću privremenog stečajnog upravitelja o postojanju razloga za otvaranje stečajnog postupka iz travnja 2017. navodilo se kako Niva inženjering ''nema izgleda za nastavak poslovanja dužnika, jer je društvo obustavilo poslovanje'' te da su ''ispunjeni stečajni razlozi nesposobnosti za plaćanje i prezaduženosti''.

No, već su tada značajno porasli dugovi te tvrtke. Prema očevidniku Fine od 31. ožujka 2017. Niva inženjering je imala nepodmirene obveze u iznosu od čak 50,1 milijuna kuna te je bila u neprekidnoj blokadi ukupno 180 dana. Nakon otvaranja stečaja i održanog ispitnog i izvještajnog ročišta, u rujnu 2017. utvrđene su tražbine četrdesetak vjerovnika Nive inženjeringa u ukupnom iznosu većem od 130 milijuna kuna. Kao najveći vjerovnik navedena je Kreditna banka Zagreb koja potražuje 58,5 milijuna kuna, slijede H-Abduco s 37,9 milijuna, Erste banka s 13,8 milijuna i Prima ulaganja s 10,1 milijuna kuna. Zanimljivo je i dugovanje tvrtke u sklopu Valentićeva koncerna prema Gradu Zagrebu od više od šest milijuna kuna.

Niva inženjering je registrirana kao tvrtka za graditeljstvo, projektiranje i nadzor s temeljnim kapitalom od 16,7 milijuna kuna i sa sjedištem u zagrebačkoj Gradišćanskoj ulici gdje je i sjedište krovne tvrtke Niva d.d koja upravlja svim tvrtkama tog holdinga. Osim za Nivu inženjering, Trgovački sud u Zagrebu u listopadu prošle godine pozvao je i vjerovnike Nive d.d da predlože otvaranje stečajnog postupka te tvrtke s evidentiranim dugom od oko 1,35 milijuna kuna.

Tvrtka Niva d.d. registrirana kao dioničko društvo za upravljanje holding društvima osnovana je 1995. sa sjedištem u zagrebačkoj Gradišćanskoj ulici i temeljnim kapitalom od 120.000 kuna. Kako se navodi u izvještajima Fine, ovisna društva o Nivi d.d. su Niva inžinjering, Črmomerec centar u stečaju, Niva nekretnine, SK-735 i Niva Servis, s time da su udjeli u društvu SK-735 i Črnomerec Centar u stečaju prodani u lipnju, odnosno travnju pretprošle godine. Bivši hrvatski premijer Nikica Valentić bio je direktor i predsjednik uprave Nive d.d. od 1997. do 2011., a krajem 2015. postao je član i predsjednik Nadzornog odbora.

Komentara 10

MA
MarkoKosmicki
08:49 15.03.2018.

kako doslo tako oslo

DU
Deleted user
09:56 15.03.2018.

E da mu je sad još jedan mandat , zaradio bi on to na brzinu.

BL
bljak007
10:23 15.03.2018.

Jel to naš vrli predsjednik vlade, ako on ide u stečaj, što će tek biti sa običnim ljudima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije