Što je država manja i jeftinija to je ekonomija bogatija, zaključili su ekonomisti okupljeni oko inicijative Free Market Road Show koja u regiju pred studente dovodi mislioce koji zastupaju opciju slobodnog tržišta.
Izračunali su tako da je razlika u standardu između ekonomija slobodnog tržišta i prereguliranih ekonomija 30.000 dolara per capita. Vlada u Texasu sastaje se jednom u dvije godine jer se bave samo osnovnim funkcijama a građani Texasa imaju tri puta bolji standard od građana West Virginie koja ima ogroman javni sektor.
- Hrvatska može potaknuti rast rezanjem poreza, ukidanjem nepotrebne procedure jer će se time smanjiti potreba za brojem zaposlenih u državi koja mora postati manja - mišljenja je Kate Sheehan. A procedure i propisi osnova su sustava Europske Unije koju inicijativa doživljava kao vrhunac birokracije. Podatak kojeg komuniciraju je da EU propisi godišnje uzrokuju dvije tisuće milijardi eur troškova za poduzetnike i građane.
Zato se slažu s mišljenjem Velimira Šonje koji je ponovio da se masa plaća i materijalni troškovi javnog sektora moraju za početak srezati za 10 posto. Šonje upozorava da država troši oko 47 posto BDP-a, ali da državna poduzeća potroše i više što je poseban problem. Zato su članovi inicijative pozvali na hitnu privatizaciju više od 1400 tvrtki u kojima država ima suvlasništvo.
- Ne biste krali od susjeda niti s njegovog bankovnog računa jer znate da je to neprihvatljivo ali kad to država radi onda se takvo ponašanje opravdava podjelom između onih koji imaju i onih koji nemaju. To je laž jer država uzima svoj dio a kao posrednik vrlo često stvara sustav i dio ekonomije u kojem se poduzetnici bliski posredniku bogate na vaš račun. To nije u redu- zaključio je Matt Kibbe istaknuti libertarijanac poznat kao autor knjige Tea Party Manifesto.
>> Država iz bruto plaće od 9458 kuna uzme 3800
.....a narod siromasniji.....