Gospodarske aktivnosti u Europskoj uniji i eurozoni porasle su u drugom tromjesečju istim tempom na tromjesečnoj razini kao i aktivnosti u SAD-u, pokazale su danas procjene Eurostata koji je potvrdio preliminarne procjene tromjesečnog rasta a blago povisio one godišnjeg rasta.
Na razini EU gospodarske aktivnosti porasle su u razdoblju od travnja do lipnja 2,3 posto u odnosu na isto razdoblje lani dok su u eurozoni na godišnjoj razini uvećane 2,2 posto, izvijestio je EUROSTAT, podigavši time za 0,1 postotni bod preliminarne procjene s početka kolovoza.
U prvom ovogodišnjem tromjesečju aktivnosti su u EU na godišnjoj razini uvećane 2,1 posto, te za 1,9 posto u eurozoni.
EUROSTAT je ujedno danas potvrdio preliminarnu procjenu o 0,6-postotnom rastu gospodarskih aktivnosti na oba područja na tromjesečnom razini. Potvrđeni podatak pokazuje da su aktivnosti na oba područja blago ubrzale u odnosu na prethodno tromjesečje kada su uvećane 0,5 posto.
Među zemljama EU čijim je podacima europski statistički ured raspolagao najviše su na tromjesečnoj razini porasle aktivnosti u Češkoj, za 2,3 posto. Slijedi Švedska s 1,7 posto i Rumunjska s 1,6 posto.
Pad aktivnosti na tromjesečnoj razini zabilježila je samo Finska, za 0,5 posto.
Eurostat nije raspolagao podacima za Hrvatsku.
Na godišnjoj razini najviše su među zemljama EU u razdoblju od travnja do lipnja porasle aktivnosti u Rumunjskoj, za 5,7 posto. Slijede Latvija sa 4,8 posto, Češka sa 4,5 posto i Poljska sa 4,4 posto.
EUROSTAT redovno objavljuje i procjene za glavnog trgovinskog partnera SAD, izračunavši da su aktivnosti u najvećem svjetskom gospodarstvu u drugom tromjesečju porasle istim tempom u odnosu na prethodna tri mjeseca kao i u eurozoni i EU. Time je tempo njihova rasta udvostručen u odnosu na prethodna tri mjeseca.
Na godišnjoj razini američko je gospodarstvo prema Eurostatovim računicama u razdoblju od travnja do lipnja uvećano 2,1 posto, nakon 2,0-postotnog rasta u prva tri ovogodišnja mjeseca.
Europsko gospodarstvo Ide gore a mi domoljubni Balkanci se šlepamo u EU i onda sve radimo da sto više maznemo iz EU fondova..