Nova tržišta

Hrvatske kompanije u Kabulu očekuju milijunski poslovi

dunatov
Davor Višnjić/Pixsell
24.05.2010.
u 10:14

– Afganistan treba apsolutno sve vrste robe i usluga, a nakon mnogih političkih problema, određen je vladin proračun u kojemu se nalazi nekoliko milijardi dolara koje će se svake godine trošiti na uvoz robe i usluga.

– Čujte, ovdje je 1388. godina – kažu Stanko Dunatov i Zvonimir Radiček. To “ovdje” znači Afganistan, u kojemu je Zadranin Dunatov već osam, a Zagrepčanin Radiček malo manje godina. Ta zgodna simbolika označava činjenicu da je Afganistan, istina, već tridesetak godina ratom pogođena i svekoliko zaostala zemlja, no to ujedno znači da je posao na gradnji infrastrukture golem.

Od igle do lokomotive

– Afganistan treba apsolutno sve vrste robe i usluga, a nakon mnogih političkih problema, određen je vladin proračun u kojemu se nalazi nekoliko milijardi dolara koje će se svake godine trošiti na uvoz robe i usluga te infrastrukturne projekte – kaže dvojac. Dunatov i Radiček – nakon što je hrvatska Vlada, a pomogla je potpredsjednica Đurđa Adlešič, koja je već nekoliko puta boravila ondje, odobrila inicijativu HGK – direktor su i zamjenik predstavništva HGK u Kabulu. Očekuje se da će u idućih nekoliko tjedana sve tehnički pripremiti i otvoriti predstavništvo Hrvatske gospodarske komore u Kabulu. Domaćoj javnosti zvuči neobično da netko u vrlo opasnom dijelu svijeta može prepoznati ikakvu poslovnu priliku.

No, ta predrasuda vara. Dunatov i Radiček uvjeravaju kako Afganistan postaje svjetski biznis i mnoge se razvijene države upiru stići na ovo tržište. NATO ima poprilično veliki proračun za Afganistan uglavnom vezan uz boravak desetaka tisuća vojnika ISAF-a. Među njima je i oko 300, uskoro i 330 hrvatskih vojnika. NATO financira sve, od gradnje cesta, aerodroma, energetskog sektora, telekomunikacija, zgrada...

Uvoze se i goleme količine hrane, pića i ostale robe, za što NATO troši oko dvije milijarde eura pa se Hrvatskoj, uz njihovu dozvolu, otvara prostor od čak četrdesetak milijuna eura u iduće dvije do tri godine za izvoz robe i usluga. No, posao dvojca iz HGK odnosi se na onaj rastući “civilni” dio kako bi hrvatske tvrtke uzele dio investicija koje će ugovarati afganistanska vlada, za što je određeno nekoliko milijardi dolara godišnje, a što su većinom napunili SAD, EU i donatori.

– Napokon na neko novo šireće tržište dolazimo na vrijeme – kaže Dunatov.

U društvu odabranih


– Licenciju za slobodan pristup svim tenderima, natječajima koje otvara afganistanska vlada – objašnjava potpredsjednica Đurđa Adlešič – do sada imaju SAD, Kanada, Pakistan, Rusija, Indija i – šesta, Hrvatska!

U Kabulu će se dvojac iz HGK baciti na organiziranje svega potrebnog da hrvatskim tvrtkama otvore ovo tržište. Zadatak im je upoznati zainteresirane hrvatske tvrtke s natječajima, pripreme za dolazak gospodarstvenika te im omogućiti kontakte.

– Uskoro otvaramo predstavništvo, a na našim je firmama da se ne plaše doći na ovo tržište i biti konkurentne – kažu Dunatov i Radiček. Neke su naše tvrtke već poznate Afganistancima – Podravka, Đuro Đaković, Končar... – a znatne se poslovne mogućnosti otvaraju građevinskom sektoru (gradnja zgrada, tunela, aerodroma, mostova, cesta, elektrana), potom proizvođačima vojne opreme (opremanje policije i vojske), tvrtkama za razminiranje. Šansa za hrvatsko gospodarstvo su i natječaji za dobavu medicinske opreme, poljoprivreda, IT tehnologija. Posebne su mogućnosti za prehrambene tvrtke koje već imaju tzv. halal certifikat.

– Dolazak na ovo tržište jest skup, no i profit je ekstra velik – tvrdi naš gospodarski dvojac, preko kojeg će hrvatske tvrtke, očekivati je, iskoristiti ovu neobičnu i veliku priliku.

Komentara 1

AN
Alfred_Nobel
21:12 24.05.2010.

Sigurno ćemo puno zaraditi u Afganistanu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije