Nova vlast

Hrvatske tvrtke vraćaju se u Libiju svojim milijunskim poslovima

\'Libyans celebrate after news of Saif al-Islam Gaddafi\'s arrest, near the courthouse in Benghazi November 19, 2011. REUTERS/Esam Al-Fetori (LIBYA - Tags: POLITICS)\'
Reuters/Pixsell
21.11.2011.
u 10:00

Iz nekih hrvatskih kompanija najavljuju da bi upravo Libija mogla postati vrlo zanimljiva destinacija za domaće gospodarstvenike, prije svega za hrvatsku brodogradnju

Nakon što su se u Libiji u veljači rasplamsali sukobi, hrvatske su tvrtke ostavile poslove vrijedne više od 200 milijuna eura, a više stotina radnika ostalo je bez posla. Kontakti s novom vlašću su uspostavljeni, a prošlotjedni odlazak novog hrvatskog veleposlanika Petra Ljubičića u Tripoli dodatni je korak prema povratku hrvatskih firmi. Puno se očekuje od ovotjednog očekivanog imenovanja nadležnih ministara, kao poticaja nastavku poslova, a iz nekih hrvatskih kompanija najavljuju da bi upravo Libija mogla postati vrlo zanimljiva destinacija za domaće gospodarstvenike, prije svega za hrvatsku brodogradnju.

Problem je siromaštvo

– Budu li ugovori poštivani te s obzirom na to da dugo nije ništa rađeno, morat ćemo povećati broj zaposlenika koji je pao za 30 posto. Posla će biti ne samo za nas nego i za hrvatsku namjensku i specijalnu brodogradnju – naglašava Mladen Šarić, direktor tvrtke Adria Mar, specijalizirane za projektiranje, gradnju i remont vojnih i brodova posebne namjene.

Tvrtka nije naplatila potraživanja u vrijednosti od četiri milijuna eura, a upravo je u ožujku trebao krenuti projekt vrijedan 60 milijuna eura – gradnja šest brodova za obalnu stražu. Jedini je problem, kaže, osiromašen državni proračun koji se dodatno crpi za humanitarne svrhe. Veleposlanik Ljubičić boravio je već u Libiji i to baš kako bi se upoznao sa situacijom i ostvario kontakte, kažu iz MVP-a i dodaju da libijsko nacionalno vijeće jamči da će poštovati ranije potpisane ugovore, što je dobra vijest i za Montmontažu, Crosco i Geofiziku, tvrtke iznimno vezane za Libiju. Iz svih tvrtki poručuju da su u kontaktu s naručiteljima radova i s novom vlašću.

– Geofizika je imala ugovorenih poslova vrijednih oko 37,5 milijuna eura, a u postupku ugovaranja bili su poslovi vrijedni oko 25 milijuna eura. Ostavili smo opremu od 30 milijuna kuna – kaže član uprave Geofizike Tomislav Leko. Zbog prestanka gotovo svih aktivnosti – a obavljali su seizmička istraživanja u naftnom sektoru te projekt katodne zaštite na vodovodu – morali su dijelu od 134 radnika iz Libije privremeno otkazati ugovore, no, kad se stanje normalizira, pozvat će ih natrag.

Radnici na čekanju

Slične probleme ima i Montmontaža: i oni su dio radnika stavili na čekanje. Kad su izbili sukobi, uređivali su kompleks Sjevernih jezera predviđenih za rekreaciju u Benghaziju te rješavali probleme oborinskih voda.

– Vrijednost projekta bila je veća od 50 milijuna, a u opremu je investirano šest milijuna eura – kaže direktor Montmontaže Mladen Antunović i dodaje da su ponudili i obnovu oštećenih naftnih postrojenja i rafinerija.

Kao i Montmontaža, i Crosco – koji je obavljao bušenja za međunarodne kompanije – procjenjuje štetu te podnosi zahtjev za njezinu nadoknadu.

– Svakako nam je u interesu što se prije vratiti – poručuju iz Crosca.

Komentara 23

DP
Dule Pacov
10:32 21.11.2011.

u libije ne rade skole i bolnice i ostale javne ustanove, sigurno im sad trebaju brodovi...hehehe...komendija....sto smo radili dole, radili smo, vise nikad necemo...

OB
-obrisani-
11:10 21.11.2011.

Nisu Francuzi i Talijani svrgnuli Gadafija da bi hrvatskim firmama dali posao U pravu je dule pacov, Srbi su tamo imali 20 puta vrednijih poslova nego Hrvati, a mislim da se ni oni nikad više neće vratiti tamo Što se brodogradnje tiće libijci su uglavnom remontovali brodove u Tivtu, te nešto sitno je od hrvatskih tvrtki dobila firma Adriamar

PI
prava istina
10:11 21.11.2011.

Zato je Čačić zapel bez obzira na sve neizvjesniju vlastitu sudbinu, da se dočepa mjesta ministra gospodarstva da progura svoje firmice. Pa ajd recimo nije to loša nakana jer bi bilo zaposlenja, ali je pitanje ako do toga dođe onda gdje će kihnuti a da se Čačić opet izvuće nekažnjen.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije