Nakon što su se u Libiji u veljači rasplamsali sukobi, hrvatske su tvrtke ostavile poslove vrijedne više od 200 milijuna eura, a više stotina radnika ostalo je bez posla. Kontakti s novom vlašću su uspostavljeni, a prošlotjedni odlazak novog hrvatskog veleposlanika Petra Ljubičića u Tripoli dodatni je korak prema povratku hrvatskih firmi. Puno se očekuje od ovotjednog očekivanog imenovanja nadležnih ministara, kao poticaja nastavku poslova, a iz nekih hrvatskih kompanija najavljuju da bi upravo Libija mogla postati vrlo zanimljiva destinacija za domaće gospodarstvenike, prije svega za hrvatsku brodogradnju.
Problem je siromaštvo
– Budu li ugovori poštivani te s obzirom na to da dugo nije ništa rađeno, morat ćemo povećati broj zaposlenika koji je pao za 30 posto. Posla će biti ne samo za nas nego i za hrvatsku namjensku i specijalnu brodogradnju – naglašava Mladen Šarić, direktor tvrtke Adria Mar, specijalizirane za projektiranje, gradnju i remont vojnih i brodova posebne namjene.
Tvrtka nije naplatila potraživanja u vrijednosti od četiri milijuna eura, a upravo je u ožujku trebao krenuti projekt vrijedan 60 milijuna eura – gradnja šest brodova za obalnu stražu. Jedini je problem, kaže, osiromašen državni proračun koji se dodatno crpi za humanitarne svrhe. Veleposlanik Ljubičić boravio je već u Libiji i to baš kako bi se upoznao sa situacijom i ostvario kontakte, kažu iz MVP-a i dodaju da libijsko nacionalno vijeće jamči da će poštovati ranije potpisane ugovore, što je dobra vijest i za Montmontažu, Crosco i Geofiziku, tvrtke iznimno vezane za Libiju. Iz svih tvrtki poručuju da su u kontaktu s naručiteljima radova i s novom vlašću.
– Geofizika je imala ugovorenih poslova vrijednih oko 37,5 milijuna eura, a u postupku ugovaranja bili su poslovi vrijedni oko 25 milijuna eura. Ostavili smo opremu od 30 milijuna kuna – kaže član uprave Geofizike Tomislav Leko. Zbog prestanka gotovo svih aktivnosti – a obavljali su seizmička istraživanja u naftnom sektoru te projekt katodne zaštite na vodovodu – morali su dijelu od 134 radnika iz Libije privremeno otkazati ugovore, no, kad se stanje normalizira, pozvat će ih natrag.
Radnici na čekanju
Slične probleme ima i Montmontaža: i oni su dio radnika stavili na čekanje. Kad su izbili sukobi, uređivali su kompleks Sjevernih jezera predviđenih za rekreaciju u Benghaziju te rješavali probleme oborinskih voda.
– Vrijednost projekta bila je veća od 50 milijuna, a u opremu je investirano šest milijuna eura – kaže direktor Montmontaže Mladen Antunović i dodaje da su ponudili i obnovu oštećenih naftnih postrojenja i rafinerija.
Kao i Montmontaža, i Crosco – koji je obavljao bušenja za međunarodne kompanije – procjenjuje štetu te podnosi zahtjev za njezinu nadoknadu.
– Svakako nam je u interesu što se prije vratiti – poručuju iz Crosca.
u libije ne rade skole i bolnice i ostale javne ustanove, sigurno im sad trebaju brodovi...hehehe...komendija....sto smo radili dole, radili smo, vise nikad necemo...