teleoperatori

HT u 2011. ostvario dobit od 1,8 milijardi kn, prihodi pali za 6,9%

'14.02.2012., Zagreb - Predstavljanje poslovnih rezultata T-HT-a odrzano je u poslovnoj zgradi HT-a, u Savskoj 32. Predsjednik Uprave i glavni direktor T-HT-a, Ivica Mudrinic. Photo: Davor Puklavec/PI
'Davor Puklavec/PIXSELL'
14.02.2012.
u 19:00

Narodska dionica donijela je lijepu dividendu od 22,14 kune. Prema riječima čelnog čovjeka T-HT-a Ivice Mudrinića, rezultati su relativno solidni.

Dioničarima T-HT-a i ove će godine biti isplaćena dividenda, i to 22,14 kuna po dionici, dok je lani iznosila 22,76 kuna po dionici. Naime, T-HT ostvario je u protekloj godini 1,8 milijardi kuna neto dobiti koju će u potpunosti isplatiti. Ipak, u odnosu na 2010. neto dobit manja je 1,1 posto. Isplata će biti u dva dijela, prvi 27. veljače, a drugi nakon održane Skupštine dioničara, odnosno potkraj travnja. HT trenutačno ima oko 221 tisuću dioničara.

Budućnost dionice

Iako je T-HT odlučio dijeliti zaradu, burzovni analitičari smatraju da trend pada prihoda te najveće telekomunikacijske kompanije u Hrvatskoj ne obećava, odnosno da dionici HT-a slijede nešto teža vremena u budućnosti.

Prije svega prihodi T-HT grupe opet su u padu, i to 3,6 posto. Iznose 8.067 milijuna kuna, dok su u 2010. godini bili 8.372 milijuna kuna. A ako bi se izuzeli rezultati Combisa (IT tvrtke) koji pridonosi sa 413 milijuna kuna, prihodi su još manji, točnije u minusu su 6,9 posto u odnosu na lani.

Prema riječima čelnog čovjeka T-HT-a Ivice Mudrinića, rezultati su solidni s obzirom na sveukupno gospodarsko okruženje u Hrvatskoj te regulatorne i porezne pritiske, ali i jaku konkurenciju. Mudrinić se pohvalio i uspješnom provedbom mjera za smanjenje troškova.

Manje se telefonira

Padu prihoda svakako pridonosi činjenica da korisnici sve manje telefoniraju, bilo da se radi o privatnim ili poslovnim korisnicima. Pad prihoda od poslovnih korisnika bio je 2,7 posto, a od privatnih je u minusu 4,4 posto. Prihodi poslovnih korisnika, naglasio je Mudrinić, pali su, među ostalim, i zato što je mnogo tvrtki završilo u stečaju. Kada je riječ o mobilnoj telefoniji, korisnici su u prosjeku mjesečno trošili 94 kune, što je 10 posto manje nego 2010. U fiksnoj telefoniji potrošnja je manja 7,3 posto, a mjesečni prosjek iznosi 121 kunu. Prihodi od usluga koje nisu govorne povećani su pak 2,2 posto zahvaljujući ADSL i IPTV uslugama.

Još uvijek nedovoljna tranzicija prema novim uslugama, kako je ocjenjuju analitičari, jedan je od razloga budućih lošijih vremena dionice HT-a. Neki smatraju i da cijenu dionice trenutačno umjetno održavaju fondovi, a skori ulazak u Europsku uniju i smanjenje prihoda od roaminga, tvrde, bit će dodatni teret tvrtki. Ipak, budući da je tehnološka tvrtka, umjereniji analitičari drže da će investicije krenuti i dionica opstati.

Ključne riječi

Komentara 9

OB
-obrisani-
10:06 14.02.2012.

a tko je ono \"strateški\" prodao HT? linić? kaj opet strategiraju isti likovi, a zapravo tabule rase?

IS
istima
16:40 14.02.2012.

Činjenica je da za sada jedino vlasnici HT-a uzimaju novac iz poduzeća legalno, preko dividende i tako omogućavaju da i mali dioničari imaju nešto koristi od svoje investicije u tu dionicu.

DO
doktorica
07:55 14.02.2012.

glavno da je Mudrinićeva plaća ogromna...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije