Na šestosatnoj Glavnoj skupštini dioničara Badela 1862, održanoj u subotu poslijepodne, s gotovo 100 posto glasova potvrđena je odluka o restrukturiranju, točnije o dokapitalizaciji i ulasku države u vlasničku strukturu te tvrtke. Iako je većina odluka koje se tiču izlaska Badela 1862 iz višegodišnje krize (plan održivog razvoja, financijsko restrukturiranje itd.) donesena glatko, jedna je odluka Skupštine u subotu bila itekako iznenađujuća.
Bez razrješnice
Aktualnoj predsjednici Uprave Zvjezdani Blažić Skupština nije dala razrješnicu, što znači da dioničari, i to s više od 80 posto glasova, ne odobravaju njezin rad u proteklom razdoblju. Zvjezdana Blažić je, kako neslužbeno doznajemo, iznimno potresena ovom odlukom, to više što je drugi član Uprave, a Srđan Oreb je od dioničara dobio zeleno svjetlo.
“Jako sam zadovoljna što su na Skupštini prošle sve odluke koje se tiču onoga što smo za Badel 1862 radili tijekom posljednjih godinu i pol dana. Smatram da je to najveća potvrda mom radu jer su te odluke donesene s velikom većinom na Skupštini”, rekla je za Poslovni dnevnik Zvjezdana Blažić. Na naše pitanje kako je onda moguće da su su sve ključne odluke o restrukturiranju Badela na Skupštini potvrđene, ali ne i njezina pozicija na mjestu čelne osobe u Upravi koja ih je i provodila, te očekuje li svoju smjenu u trenutku kada država i formalno postane većinski vlasnik Badela 1862, kratko je rekla: “Nemam tih saznanja i tako nešto ne mogu komentirati. Svaki vlasnik može birati svoju ekipu. Mi smo odlično odradili posao u zadnjih godinu i pol dana”.
Konačnim ulaskom u vlasničku strukturu Badela 1862, a zbog duga većeg od 230 milijuna kuna, država zajedno s Kapitalnim fondom postaje vlasnik 75 posto te tvrtke. Kako doznajemo iz neslužbenih izvora, u fotelju novog predsjednika Uprave Badela 1862, navodno bi mogao zasjesti Vedran Duvnjak, bivši šef Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP), koji je s te pozicije smijenjen proljetos, ali i sigurno smješten na poziciju državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede. Vedran Duvnjak slovi trenutno kao čovjek od “stopostotnog” povjerenja ministra Petra Čobankovića, koji je bio nadležan upravo za rješavanje slučaja Badel.
Zvjezdana Blažić, koja je u Badel 1862 došla 2005., sigurno može biti razočarana ovakvim razvojem događaja s obzirom da je, tvrde upućeni, otkako je tvrtki nad vratom visio stečaj, radila 15 sati dnevno da bi se najpoznatiji proizvođač žestokih i drugih pića spasio. Upućeni izvori nam kažu da ona nikad neće sama dati ostavku. Blažić je lani izabrana na mandat od pet godina, a ako se donese odluka o njezinoj smjeni, dobit će i značajnu otpremninu.
Iako su dioničari na skupštini dali do znanja da ne žele više Zvjezdanu Blažić, ali daju zeleno svjetlo Srđanu Orebu, on navodno nikako ne želi ostati u tvrtki koju bi sad trebao voditi Vedran Duvnjak. Oreb je u Badel 1862 došao u jesen 2009. godine iz zadarske Maraske. Tim Blažić-Oreb je uistinu vodio mukotrpan proces spašavanja Badela koji je prva i zasad jedina tvrtka u Hrvatskoj u kojoj je proveden Vladin tzv. model C.
Osuda dioničara
Krimen Zvjezdane Blažić leži u tome što je bila članica Uprave u vrijeme dok je njezin prvi čovjek bio Ante Perković. Upravo se tog dugogodišnjeg predsjednika Uprave i većinskog dioničara smatra glavnim i odgovornim za više od 400 milijuna kuna nagomilanih dugova i loših strateških odluka za tvrtku, poput one da se investira u Kalničke vode koje su prošle godine, kao prvi korak u spašavanju Badela 1862, prodane Atlantic grupi. Dio malih dioničara s kojima smo razgovarali smatraju da je Blažić itekako odgovorna za stanje u koje je Badel 1862 doveden. Postoji niz kaznenih prijava koje su mali dioničari podnijeli protiv tadašnje Uprave, no nitko ne zna o kolikom se broju točno radi. Inače, Ante Perković se pojavio u subotu na Skupštini, ali njegova namjera da ponovno uznemiri duhove nije prošla: s više od 90 posto glasova je odbijen njegov prijedlog da se poništi prodaja Kalničkih voda.
Izvukla Badel, a država je smjenjuje i dovodi Duvnjaka?
Na subotnjoj Glavnoj skupštini Badela 1862 podržane su sve važne odluke za izlazak iz krize, počevši s ulaskom države u vlasničku strukturu po modelu C.
Komentara 22
komunističke mizerije iz hdz-a i sdp-a... rotirajući kadrovi su jedan od najgorih \"izuma\" samoupravnog socijalizma, formula za uništiti ekonomiju, nesposobnjakovići koji sve ruše na mjestima na koje ih postave njihova partije, a zatim se sve pokriva kreditima. 400 milijuna otetoo od onih sposobnih da bi se pokrila nesposobno upravljanje koje je tvrtku dovelo u propast, privatnu tvrtku. to je državni kriminal, sklapanje posla štetnog za državu, i ako ikad neka suvisla ekipa dođe na vlast, nadam se da će zbog ovoga poslati j. kosor u debeli zatvor.
Jadan nema dosta novaca , pa u Badel !
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Naši \"veliki rukovodioci\" se stalno rotiraju:jednu firmu upropaste,pa dobiju drugu.Kad pogledamo iz 20-godišnje prakse,sve su to isti ljudi samo se vrte u krug.Zato smo tu gdje jesmo.Zato nam Merkelica dođe soliti pamet.Kad nemamo svoju.Pardon,naša glavna pamet ode van iz oveiz ove jadne napaćene zemlje....Zemlje umorne od nesposobnih budala.A kad netko hoće nešto napraviti,nesposobni ga odmah uguše,,kao malo vode dlanu.....