Mali Kumrovec, s jednim hostelom i pansionom te sa samo sedam-osam kuća za odmor, ali s gotovo 100.000 jednodnevnih posjetitelja godišnje, na pragu je nove turističke ere. Čeka se da Vlada, i to možda već idući tjedan, amenuje prodaju kumrovečke Političke škole i hotela Zagorje tvrtki Zhongya nekretnine.
Jamčevina od gotovo 600.000 kuna je uplaćena, a kupoprodajni ugovor mora biti potpisan osam dana od Vladine odluke. Prema idealnom scenariju, radovi na investiciji vrijednoj oko 200 milijuna kuna počet će u proljeće iduće godine, a novi hotelsko-kongresni objekt prve bi goste trebao primiti 2021.
Okvirna je zamisao da kompleks bivše Političke škole od oko 12.000 četvornih metara preraste u komforni hotel s četiri zvjezdice s bazenom i modernom kongresnom dvoranom za 400 do 500 sudionika. Prodaja političke škole i hotela mogla bi, pak, biti tek uvod u turističku budućnost kakvu u Kumrovcu priželjkuju desetljećima. Kineska poduzetnica Jiang Yu, suvlasnica tvrtke Zhongya nekretnine, raspitivala se i za tamošnji spomen-dom, a oživjele su i ambicije da kumrovečki kraj dobije i toplice.
– U tijeku su razgovori da Ministarstvo obrazovanja prebaci spomen-dom u portfelj Ministarstva državne imovine kako bi se mogao raspisati međunarodni natječaj sličan ovom za Političku školu. Gospođa Yu ne krije da je zainteresirana i za spomen-dom – potvrđuje načelnik općine Kumrovec Robert Šplajt. Kaže da priča o toplicama nije bez temelja. Još u bivšoj državi iskopana su tri izvora geotermalne vode temperature iznad 30 Celzijevih stupnjeva. Kineska investitorica bogatstvo kumrovečkog kraja u termalnim vodama smatra dodanom vrijednošću, ali trenutačno joj termalni turizam nije u fokusu. U prvom planu je spomen-dom, koji bi rado vidjela kao moderan kompleks sa smještajnim i muzejsko-kulturnim sadržajima.
– Spomen-dom je bolje očuvan od Političke škole, bliže je središtu mjesta i etnoselu s Titovom kućom, a osim smještajnog dijela ima i veliku kinodvoranu te otvoreni amfitetar. Idealno za turističke grupe Kineza, Amerikanaca, Indijaca... koji bi tu mogli gledati filmove i konzumirati i druge muzejsko-kulturne sadržaje povezane s Titovim vremenom. Što se tiče termalnih voda, u prvoj fazi bi one mogle biti iskorištene za grijanje, a kasnije eventualno i za neke spa sadržaje. Siniša Malus, komunikacijski menadžer u kinesko-jugoistočnoeuropskoj poslovnoj asocijaciji, kaže da je kineska poduzetnica obišla cijelu zemlju, a zainteresirala ju je i proizvodnja vina, pa bi se, kako neslužbeno doznajemo, sljedeća akvizicija vrlo brzo mogla dogoditi na istoku Hrvatske.
Video: Kinezi obišli brodogradilište Uljanik