teleoperatori

M. Dalić: Igranje s operatorima pokazuje kako loše radi ova vlada

sabor,boris lalovac,marina dalić (1)
Foto: Robert Anić/PIXSELL
1/3
02.07.2012.
u 15:52

Prema prijedlogu Zakona o prestanku važenja Zakona o naknadi za pružanje usluga u pokretnim elektroničkim komunikacijskim mrežama 1. srpnja ukinuo bi se šestpostotni porez teleoperatorima na usluge u mobilnoj telefoniji

Većina klubova saborskih zastupnika, osim Hrvatskih laburista i HDSSB-a, slaže se s prijedlogom Zakona o prestanku važenja Zakona o naknadi za pružanje usluga u pokretnim elektroničkim komunikacijskim mrežama kojim bi se od 1. srpnja ukinuo šestpostotni porez teleoperatorima na usluge u mobilnoj telefoniji. Aktualni zakon stupio je na snagu 26. siječnja ove godine, a donesen je kao jedna od mjera čijim se uvođenjem utjecalo na povećanje prihoda državnog proračuna.

– Predlažemo ukidanje predmetne naknade čime se stvaraju uvjeti za smanjenje cijena usluga u pokretnim elektroničkim komunikacijskim mrežama, kao i za povećanje investicijske aktivnosti u tom sektoru – rekao je zamjenik ministra financija Boris Lalovac. Uvođenje nameta bio je jasan signal pružateljima usluga mobilne telefonije da i oni koji ostvaruju, u odnosu na realni sektor, relativno visoke marže i profite, moraju zajedno sa svima podnijeti teret krize, smatra HNS-ova Natalija Martinčević.

– Evidentno je da pružatelji usluga mobilne telefonije nisu pokazali pretjeranu društvenu odgovornost i da ih je država svojim mehanizmom morala potaknuti da i oni počnu aktivno sudjelovati u gospodarskom oporavku. U međuvremenu su pokrenuti pregovori o pokretanju investicija u tom sektoru i postalo je jasno da je postojanje ove naknade prevelika prepreka koja u startu blokira ozbiljno planiranje novih investicija – tvrdi Martinčević te dodaje kako od operatora očekuje da nakon ukidanja naknade odmah počnu realizirati najavljene investicije.

Dvaput ukinut u manje od devet mjeseci

HDZ-ovka Martina Dalić prozvala je pak vladajuće da ovaj zakon na najbolji način ilustrira lošu ekonomsku politiku ove vlade. Podsjetila je da je HDZ-ova vlast ovaj zakon ukinula u listopadu 2011., ova ga vlast uvela u veljači ove godine i sada ga opet ukida.

– U parlamentarnoj proceduri i povijesti ovo je vjerojatno rijedak, ako ne i jedini primjer zakona koji je dvaput ukinut u manje od devet mjeseci. Međutim, životni put ove naknade može poslužiti kao dobra ilustracija svih slabosti i manjkavosti ekonomske politike u nas – smatra Dalić te proziva Vladu da ekonomsku politiku vodi po principu da poslovno uspješnima ne oprašta profitabilnost i uspješnost, već da ih zbog toga želi oporezovati i kazniti. Zamjerila je i princip da svijet počinje s onima koji su došli na vlast, a da su oni bivši sve radili pogrešno.

– Taj princip je kratkog i za ekonomiju štetnog daha. Očito je da ovaj zakon nije donio prihode koji su se očekivali, no zamrznuo je investicije sektora koje ima kapacitet, potencijal, a što je najvažnije, i volju za investiranjem – poručila je Dalić vladajućima i dodala kako je logično da se investicije potiču snižavanjem poreza.

– Tržište ne poznaje apele ni želje političara. U ovom slučaju nije prošlo ni pet mjeseci, a Vlada mora učiniti korak unazad, a zastupnici vladajuće koalicije argumentirati suprotno onome što su govorili prije par mjeseci. Onda su hvalili uvođenje ovog poreza, a sada moraju hvaliti njegovo ukidanje – kaže Dalić i zaključuje kako je ukidanje ovog poreza možda znak da je Vlada napokon shvatila da povećanje poreza i uvođenje novih poreza nije poticajno za rast te da porezi samo destimuliraju poslovne aktivnosti, investicije potrošačkog i investicijskog povjerenja.

Laburisti: Licemjerna odluka

S njenim tvrdnjama nije se složio SDP, u kojem smatraju da je zakon ispunio svoju svrhu u pet mjeseci, koliko je bio na snazi. Tako je Nenad Stazić ustvrdio da je zakon razriješio dvojbe mobilnih operatora hoće li plaćati porez ili ulagati u svoje poslovanje te da Vlada, kada su se operatori odlučili na ulaganje, taj namet ukida, dok je njegov stranački kolega Ivo Jelušić dodao da je zakon bio mjera "kojom se natjeralo teleoperatore da enormnu dobit investiraju u Hrvatskoj, odnosno u bolju vlastitu infrastrukturu, ali i da se nešto slije u državni proračun".

– Bila je to jasna poruka: Gospodo, dobro živite i imate novca, investirajte u vlastitu infrastrukturu, poboljšajte usluge i ovaj namet nećete imati – tvrdi Jelušić.

Hrvatski laburisti, kao i HDSSB, smatraju pak kako namet od šest posto na prihode od telefonskih razgovora te SMS i MMS poruka ne treba ukidati.

– Ova je odluka licemjerna jer se u pet mjeseci ništa nije promijenilo, Hrvatska nije izašla iz recesije. Ukidanje zakona iznuđeno je pod pritiskom velikih kompanija poput HT-a – vjeruje laburist Branko Vukšić koji je iznio podatke po kojima je HT lani ostvario neto dobit od 1,8 milijardi kuna, a svake godine otpušta na stotine radnika.

– Samo je skupljao profit i izvozio ga iz Hrvatske te jačao privredu ne Hrvatske nego svoje matične zemlje – zamjerio je Vukšić.

Komentara 6

AN
ankicascreiber
16:21 02.07.2012.

Nenad Stazić ustvrdio da je zakon razriješio dvojbe mobilnih operatora hoće li plaćati porez ili ulagati u svoje poslovanje te da Vlada, kada su se operatori odlučili na ulaganje, taj namet ukida, dok je njegov stranački kolega Ivo Jelušić dodao da je zakon bio mjera "kojom se natjeralo teleoperatore da enormnu dobit investiraju u Hrvatskoj, odnosno u bolju vlastitu infrastrukturu, ali i da se nešto slije u državni proračun". zašto građanima ne bi smanjili onda poreze pa da građani sami ulažu u svoje mirovine, i živote, a vi saborski lopovi da živite od onoga što ste sami uložili.

BM
BRANITELJ-MUP
21:19 02.07.2012.

Što su operateri uložili da im se ukida zakon? Ili su samo sjeli s ona dva koji volde Vladu pa ih uvjerili a nakon par mjeseci će im i dokazati da su ih zaj......... Ili pak ona, da su DTT i Njemci, zavrnili uši i Čačiću i Liniću!

CV
crna vrana
22:59 02.07.2012.

Žalosno do bola. U što se to pretvorila Vlada i saborska većina. Na Merkeličinu prijetnju da neće tako skoro ratificirati hrvatski pristupni ugovor s EU u Bundestagu, ako se Deustche Telekomu ne ukine ovaj namet, Milanović je podvio rep kao pravi poslušnik, a SDP-ovci se u Saboru natjeću tko će veće hvalospjeve otpjevati voljenom vođi koji je donio tako mudru odluku. Nameti naravno nisu za bankarski i telekomunikacijski sektor, već za izpauperizirani puk. Fakat smo banana država! Za povratit !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije