Ne pokrenu li se mljekare s mrtve točke, od srijede prestajemo s isporukom mlijeka - poručuju iz Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) čiji se predstavnici ni u kasnim poslijepodnevnim satima, na sastanku s predstavnicima mliječne industrije i resornog Ministarstva poljoprivrede, nisu uspjeli dogovoriti o rješavanju mliječne krize. Traže poštivanje svih EU parametara kod obračuna i 10 posto višu otkupnu cijenu mlijeka, koja se u nas, tvrde, nije mijenjala već godinu dana, a za to je vrijeme mlijeko u trgovinama poskupjelo do kune, te stočna hrana i 100 posto.
- Mljekare su spremne na sve, pa i na kupovinu sirovog miljeka u EU 12, ali neće dopustiti da njihovi pogoni ne rade. No, pitanje je što će naši farmeri s njime ispune li prijetnje i ne budu ga isporučivali - poručio je pak direktor Croatiastočara Branko Bobetić na današnjoj konferenciji za novinare.
Ni Vindija, Dukat, Meggle, pa ni male mljekare, okupljene u istoimenu udrugu, neće, ustvrdili su, pristati na više otkupne cijene mlijeka koje traže proizvođači. Trenutačna cijena koju plaćaju mljekare 5 posto viša od dogovorenog tromjesečnog prosjeka EU25 i kontinuirano raste. U odnosu na studeni i prosinac 2009., proizvođači već sada dobivaju 20 posto više, a kako cijene u EU25 ubrzano rastu, i u prvom polugodištu 2011. rast će najmanje 10 posto, tvrdi Bobetić. Svako dodatno povećanje cijena otkupa stoga je dodatni udar na (ne)konkurentnost domaćih mljekara, koje u 2010. bilježe i pad prodaje od 5 posto i kontunuiran pad potrošačkih cijena mlijeka i mliječnih proizvoda, kojima ratuju trgovački lanci.
Samo u prvih šest mjeseci ove godine sektor je imao više od milijarde kuna nenaplaćenih potraživanja, oko 200 milijuna više nego krajem 2009., i dok se bilježi i pad izvoza od 6 posto, uvoz fermenata i sireva do kraja će godine premašiti 50 posto domicilne proizvodnje sira od 32 tisuće tona. Bobetić naglašava kako je tomu glavni razlog nekonkurentna otkupna cijena, kojom se i u slučaju njezina povećanja ne bi stabilizirao stektor već je potrebno uvesti i niz poticajnih mjera za povećanje proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj.
- Uvažavamo probleme koje imaju poljoprivrednici, no izloženi smo euroskoj konkurenciji i moramo se prilagođavati tome. U slučaju povećanja otkupne cijene mlijeka morali bismo dići cijene svojih proizvoda, ali u eri pada prodaje to je nemoguće - kazao je Željko Ljubić, savjetnik generalnog direktora Vindije po pitanju sirovina.
Da bi se povećala proizvodnja mlijeka za 50 milijuna litara hrvatskim je farmerima trebalo pet godina, a sad je za toliko pala proizvodnja u svega godinu dana, upozorava Alen Fontana, generalni direktor Dukata te dodaje kako se mljekarski vođe stalno pozivaju na više cijene otkupa, a ne kako će nadoknaditi izgubljene milijune litara.
Naglasak, kaže on, nije na cijeni, nego na konkurentnosti - kako dići proizvodnju hrvatskih farmera s 3000 na najmanje 5000 litara godišnje po kravi, kako legalizirati farme, okrupniti poljoprivredne površine, uzeti novac iz EU fondova... Fontana kaže kako doista ne zna koji bi razlog natjerao hrvatskog potrošača da na polici trgovine kupi domaće mlijeko koje je 10 posto skuplje od uvoznoga.
Farmeri pak pitaju kako je moguće da oni za litru mlijeka u otkupu od 4,3 posto mliječne masti dobiju 2,20 kuna, a litra mlijeka u trgovini od 3,5 posto mliječne masti stoji 6,49 kuna? U svakom slučaju, ne ispune li se njihovi zahtjevi ili barem nađe kompromisno rješenje, Hrvatsku, u kojoj proizvodnja mlijeka ni u najboljim vremenima nije dostatna, lako bi mogla zadesiti i nestašica mlijeka.
Ne budite prepohlepni -nikad dosta. Samo djavlu nikad nije dosta. Platite posteno proizvodjace i ne zgrcite nego radite pa ce ici.