Viridis, drvni klaster Virovitičko-podravske županije koji okuplja šest tvrtki iz drvne industrije, Razvojnu agenciju Vidra i Šumarski fakultet u Zagrebu, izradio je svoj prvi zajednički proizvod i odmah ga iskoristio za - humanitarni rad. Opremili su dječje sirotište u Tanzaniji, točnije, vrtić za 120 mališana. Viridis je prije nekoliko mjeseci otpremio u Sirotište Sv. Ante u Songei stolove, klupe i ormare u bojama Tanzanije, a namještaj je, nakon određenih teškoća u transportu, ovih dana stigao i do odredišta. Volonteri koji vode sirotište i veseli mališani od srca zahvaljuju hrvatskim dobročiniteljima.
- Kao proizvod nije nas stajao gotovo ništa. Njime smo mi, usudio bih se reći, dobili više negoli mališani u sirotištu – kaže Krunoslav Kovač, poznati virovitički arhitekt i dizajner, koji je u ime klastera osmislio izgled namještaja.
– Mislim pritom na spoznaju da će se na našim klupicama mališani ne samo igrati i učiti nego će na našim stolovima u miru moći pojesti jedan jedini topli obrok dnevno, kojeg imaju – objašnjava K. Kovač.
Izraditi 60 stolova, klupa i 12 ormara za tanzanijski vrtić u sirotištu za virovitički klaster je bio izazov, kažu. Morali su odabrati materijal prilagođen vremenskim uvjetima i prilagoditi ga prostoru od samo 120 četvornih metara. Potom, trebalo je osmisliti kako namještaj izraditi da do odredišta stigne u paletama. Sve su zadaće ispunili, zahvaljujući iskustvu koje tvrtke iz drvne industrije već godinama stječu na domaćem i stranom tržištu, kaže Željko Palković iz tvrtke Palković d.o.o., jedne od članica klastera, a koja proizvodi tzv. pločasti namještaj.
- Ovaj naš prvi zajednički proizvod ostvario je u praksi ono čemu smo težili kada smo i osnovali klaster – kaže Ž. Palković.
– Uspjeli smo osmisliti proizvod, osigurati za njega visokokvalitetan materijal, jeftino ga izraditi, udružiti snage i plasirati ga na tržište, a pritom svakoj od članica klastera dati priliku za sudjelovanje i svoj obol u projektu. U klasteru smo kako bi svima bilo bolje – objašnjava Ž. Palković koji kaže kako je cilj klastera višestruk. Na sajmovima klaster zajednički predstavlja sve veći broj proizvoda. Lakše im je plasirati proizvod na tržište, povećava im se promet i prodaja robe, a mogu jeftinije nabaviti materijal za proizvodnju i tako biti konkurentniji na tržištu. Od dizajna i ideje preko krovnih konstrukcija, namještaja i parketa, uz projekte koje pomažu razvojna agencija i struka, klaster klijentima danas nudi cjelovitu uslugu, kažu članice i dokazuju kako se zajedničkim snagama mogu boriti za spas drvne industrije u Hrvatskoj.