otići ili ostati

Poduzetnici: Bolje da maknu sivu zonu nego da se potporama igraju Djeda Mraza

poduzetnici
Foto: Pixsell
20.02.2014.
u 17:00

"Slučaj Prpić" otvorio je raspravu među poduzetnicima treba li ostati i nastaviti raditi u Hrvatskoj ili poslovanje preseliti u inozemstvo.

"Slučaj Prpić" otvorio je raspravu među poduzetnicima treba li ostati i nastaviti raditi u Hrvatskoj ili poslovanje preseliti u inozemstvo.

Dok izumitelj električnih vozila i osnivač tvrtke Rimac Automobili, Mate Rimac, kaže da mu je cilj ostati u Hrvatskoj i otvoriti što više radnih mjesta te razviti nove projekte, osnivač i direktor tvrtke Bioplanet Bike Krešimir Budinski je rekao da odlazi u Njemačku zato što je u Hrvatskoj naišao na velike probleme u poslovanju.

Pročitajte što o toj temi kažu ostali naši već etablirani poduzetnici...

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Damir Ljutić, Dva Plus:

"Mislim da se poduzetnik mora suočiti s problemima, nije lako raditi, teško je i komplicirano i jasno je da sustav treba srediti. No poduzetnik mora poznavati zakone, a usto treba, naravno, imati i znanja, sposobnosti i volje. Teško je bilo i prije, prisjetimo se devedesetih godina. Činjenica je da kompetencija nedostaje na svim razinama. No vjerujem da će biti bolje.

Smatram da nema potrebe odmah reagirati i govoriti da treba otići nastaviti poslovanje izvan zemlje. Ne podržavam takve stavove. Moja je tvrtka, primjerice, radila vani uspješno, ali ostajemo ovdje jer se danas i iz ureda u Zagrebu može raditi za vanjsko tržište."

Foto: Petar Glebov/PIXSELL

Foto: Petar Glebov/PIXSELL

Davor Bruketa:

"Ne bih selio poslovanje izvan Hrvatske. Prilika smo imali, i danas imamo urede izvan zemlje uz ovaj u Hrvatskoj, ali ostajemo tu. Ja osobno nikad ne bih izjavio i poručio nekome da ne ulaže u našu zemlju. Zasad nisam osjetio nikakve probleme s državom. A da sam ih i imao, prvo bih ih pokušao riješiti, a ne odmah najavio odlazak. Poduzetničku i ulagačku klimu treba jačati. Ali isto tako smatram da se svatko mora pobrinuti za sebe i ne čekati da netko drugi nešto za vas učini."

Foto: Anto Magzan/PIXSELL

Foto: Anto Magzan/PIXSELL

Ivan Bračić, PIP Pčelarstvo:

"Mislim da mi je obveza progovoriti o propustima koje je osjetila i moja tvrtka od birokratskih kočnica, propisa i antipoduzetničke klime. Primjerice, u pogonu često nestaje struje zbog čega trpi proces proizvodnje, a u obrazloženju HEP-a koje sam dobio piše da nema smisla investirati u trafostanicu jer je potrošnja u mom području premala.

Veterinarska inspekcija utvrdila je prošle godine da neki proizvođači od kojih otkupljujemo nisu u registru Ministarstva poljoprivrede, a kazna je bila zabrana izvoza od mjesec dana. Da nisam bio uporan, zabrana bi trajala i tri mjeseca, a nama je izvoz trećina prihoda. Imao sam problem i s novim Zakonom o zdravstvenim tvrdnjama, a ne sviđa mi se ni Zakon o predstečajnim nagodbama jer opet stradavaju mali. Samo želim da se uredi pravosuđe i makne siva zona i tako možemo vratiti zaposlenost. To bi bilo bolje nego da se Ministarstvo potporama igra Djeda Mraza. Ipak, konzervativna sam osoba i ništa me ne bi natjeralo da poslovanje selim izvan Hrvatske."

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Branko Roglić:

"Imam puno problema s državom, ali ne zagovaram zato stajalište da odmah treba nastaviti poslovanje isključivo izvan zemlje. I sad imam tvrtke u inozemstvu, poslovao sam u 17 zemalja, ali nigdje nisam imao toliko problema s poreznom inspekcijom kao što to imam u Hrvatskoj.

Mislim da bi se netko trebao pozabaviti provjerom Porezne uprave i njihove nesposobnosti. Primjerice, u mom slučaju jedan porezni inspektor oštetio je državu za više od 600 tisuća kuna, koliko mi je država morala platiti kamate za tužbu koja je odbijena na sudu plus milijun kuna koje mi je država trebala prije platiti. Po meni bi taj poreznik trebao odgovarati. Ali bi trebalo objaviti i imena svih onih koji su izgubili sporove protiv poduzetnika. Bilo je neobično što je nakon odbijanja prvostupanjskog suda drugostupanjski prihvatio žalbu te je vratio prvostupanjskom koji je svoje rješenje prepisao, zbog čega sam se opet žalio i dobio spor. Nakon toga je porezna inspekcija došla u sve moje tvrtke. Još živimo u socijalizmu i svatko tko je poduzetnik gleda se kao neprijatelj. Dakle, poduzetnička klima je loša. Ali ostajem u Hrvatskoj i želim da se situacija popravi."

>>'Prestajem s radom u Hrvatskoj, hvala Liniću na otvaranju očiju'

>>HGspot ostaje u Hrvatskoj! Vezanje Prpićeva imena
 uz tvrtku napravilo nam je veliku štetu

Komentara 5

ZA
zagabria1
17:13 20.02.2014.

Patriotizam je u redu ali poslovanje nema puno veze sa time. Ako te država sprječava da radiš normalno jasno da ćeš potražiti bolje uvjete. nažalost kod nas politika diktira gospodarstvu a ne kao u razvijenim državama gdje gospodarstvo diktira politici šta treba raditi. Političari su svugdje servis građana i poduzetnika od čijeg rada država živi. Samo kod nas oni misle da su samoproglašeni bogovi zbog kojih svi drugi postoje. Dok se to ne promijeni legitimno je potražiti bolju pslovnu klimu. Ja osobno volio bih ostati ovdje ali ako postane neizdrživo moja je dužnost da se pobrinem za poslovanje i obitelj. Narod i poduzetnici koji to trpe sami su krivi

T1
t111
17:42 20.02.2014.

jednostavno ne vjerujem. ovaj vecernji se ne moze dublje zabiti linicu u straznji otvor. samo, ne znam, radi li se o direktivi ili zelji da budu u milosti. inace, ovaj Bracic iz PIP-a nek bolje suti. koliko je novaca duzanan pcelarima? rijetki su otkupljivaci koji isplacuju brzo i "normalnu cijenu".

CH
chona
18:03 20.02.2014.

A da mi je znati gdje je ovaj "novinar" našao sugovornike. Dovoljno mu je bilo da progoogla Krešimira Budinskog pa da vidi o kakvom se biznismenu radi. Firma mu je u blokadi preko 200 dana, za bicikle je pokupio pare a nikad ih nije isporučio, u prijašnjim firmama ostao je dužan i dobavljačima i državi, i to mrke pare, a sad tu nešto glumata jadnog neshvacenog poduzetnika. Ne bi čovjek vjerovao što se sve nađe na googling, ali ovaj novinar za to očito ne zna..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije