Nakon više od dvadeset godina Hrvatska će napokon dobiti jedinstveni registar državne imovine. Državni ured za upravljanje državnom imovinom idućih će dana, kako nam je potvrdio predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović, objaviti na svojim internetskim stranicama registar koji obuhvaća ukupno 350 tisuća nekretnina te vlasničkih udjela i dionica u poduzećima. No riječ je o prvom popisu imovine u posjedu državnih institucija i poduzeća na jednome mjestu koji će se još nadopunjavati.
U izradi je, kažu u DUUDI-ju, sudjelovalo oko 100 institucija koje su zakonski bile obvezne dostaviti podatke, a riječ je o svim državnim tijelima, tvrtkama i javnim ustanovama. No, prva varijanta registra neće sadržavati svu imovinu države jer nisu sve institucije bile jednako angažirane u dostavi podataka. Najviše su, kažu u DUUDI-ju, bile angažirane Hrvatske šume, dok je među institucijama koje nisu dostavile nijedan dokument, pa čak ni nakon više dopisa, Hrvatska gospodarska komora.
Novi zakon o upravljanju državnom imovinom svim obveznicima ostavlja 31. prosinca za zadnji rok za dostavu podataka o imovini, a u siječnju će biti utvrđeno stanje te onima koji nisu surađivali izrečene i kazne. Za pravne osobe propisane su sankcije za neisporuku podataka do 100 tisuća kuna, a globa je za odgovorne osobe do 10 tisuća kuna. Prvi registar, ističu u DUUDI-ju, bit će odraz stanja u evidencijama samih državnih institucija pa će podaci ponegdje biti nepotpuni i neujednačeni, a tek u drugom koraku registar će sadržavati i procjenu vrijednosti imovine.
>>Mrtvi kapital: Imovina gradova i države mogla bi donositi 5 mlrd. kn