Zbog nepoštovanja sporazuma o Sunčanom Hvaru, Hrvatski fond za privatizaciju prije nekoliko dana poslao je Orco grupi dopis o jednostranu raskidu ugovora koji na snagu stupa sa 13. srpnja. Ta je odluka zasad razveselila, čini se, jedino gradonačelnika Grada Hvara Pjerina Bebića koji već nekoliko godina upozorava kako se od ulaska Orco grupe u Sunčani Hvar broj turista u Hvaru neprestano smanjuje.
Pogrešan koncept
Bebić je zatražio susret s premijerkom Jadrankom Kosor koja je, kaže, mnogo raspoloženija za suradnju od Ive Sanadera, kako bi riješili pitanje imovine Grada unutar Sunčanog Hvara.
U isto vrijeme, ni član Nadzornoga odbora Sunčanog Hvara i regionalni direktor Orca za jugoistočnu Europu Dragan Lazukić, ni predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak ne žele ništa komentirati o slučaju.
Naime, Orco grupa 2005. godine ušla je u Sunčani Hvar, a ubrzo su stigle prve optužbe pojedinaca kako je posve pogriješeno u poslovnom konceptu, odnosno elitnom turizmu. Orco je to sve vrijeme opovrgavao, a kako je Lazukić nedavno izjavio u intervjuu za Večernji list, pogrešno se u medijima stvaralo mišljenje kako je Sunčani Hvar tvrtka slučaj.
– Orco je u ovaj projekt uložio 55 milijuna eura vlastita novca i ne može se samo tako nekome prepustiti sav taj novac – odgovorio je tada Lazukić. Sunčani Hvar 2005., kada je došao Orco, imao je 105 milijuna kuna kredita prema bankama, a danas ima ukupno 390 milijuna kuna, kako doznajemo, a ne 580 milijuna kuna kako su neki mediji spominjali.
Orco grupa jučer je u Parizu objavila priopćenje u kojem svojim dioničarima objašnjava sve u vezi sa Sunčanim Hvarom te tvrdi kako je HFP godinama sustavno kočio djelovanje Orco grupe, pa je na kraju ugovor raskinut.
– Orco neće tolerirati neutemeljene napade HFP-a i neće se ustručavati tražiti pravdu na međunarodnoj razini te zahtijeva da HFP odmah odobri javnu objavu dioničarskoga sporazuma i svih naših dopisa upućenih fondu – stoji u jučer objavljenom priopćenju Orco grupe.
Založno pravo
S druge strane, HFP već neko vrijeme tvrdi kako Orco ne ispunjava obveze dogovorene sporazumom. Na početku godine Sunčani Hvar je, uz pozajmicu od 60 milijuna kuna Orco grupi, trebao vratiti i pozajmicu od 15 milijuna kuna HFP-u, što nije napravljeno. HFP je u zamjenu za to tražio založno pravo na neke nekretnine, na što im je Orco, navodno, predložio da sami s bankama dogovore gdje da upišu založno pravo. Također je htio prodati neke nekretnine, čemu se HFP oštro usprotivio. No, to su samo neki od razloga zbog kojih je HFP zatražio raskid ugovora. Orco sada, kako doznajemo, ima 15 dana da vrati 7 posto dionica HFP-u, a ne napravi li to, HFP ima 30 dana za podizanje tužbe i stavljanje zabrane raspolaganja tim dionicama. Ovaj će se slučaj očito rješavati arbitražom prema međunarodnim standardima na zahtjev Orca, a arbitraža ipak traje kraće od sudskog postupka.
\"Orco\" ionako nije specijalist za turizam i hotelijerstvo nego investicijski fond koji se uglavnom bavi (pre)prodajom nekretnina po cijeloj EU, a posljednjih godina uglavnom u postkom. državama EU. I dapače, uzdrmani su krizom i recesijom u građ. sektoru te bi \"Sunčani Hvar\" bio uteg oko vrata \"Orco\" grupe i u boljim vremenima za njihovu branšu, a kamoli u uvjetima posvemašnje krize širom EU. Kako je njihov moto kupi jeftino i prodaj što je moguće skuplje (take money and run), za očekivati je dugotrajnu parnicu gdje će tradicionalno RH (Hrvatski fond za prihvatizaciju, humoristički rečeno) izvući kratak kraj. Ionako je \"Sunčani Hvar\" bila neka kašeta puna brokava, a i ostat će i nakon ORCO. Zašto? Zato jer su bila dva lokalna smrada koji su istunelirali tvrtku početkom 90-ih kad su i prognanici bili smješteni u nekim hotelima i kad nije bilo turizma u uobičajenom opsegu na otocima. Pa je kasnije tvrtka godinama hvatala dah i uopće se nije investiralo u hotele (tzv. minjat lancune strategija), štoviše varali su agencije navodeći smještajne uvjete u hotelima koje u stvarnosti nisu imali. Uslijedila je zatim velika kriza jer agencije su odbijale dovoditi goste u oronule, slabo vođene hotele grada Hvara, a tvrtka tonula u crvene brojke. I onda je na scenu stupio notorni Kutlin alat, zvan HFP i pod sumnjivim uvjetima je pušten unutra u \"Sunčani Hvar\" netko tko je u startu imao namjeru to kasnije sve skupo rasprodati kad se tvrtka istranšira. A u nekretninama imate gomilu prljavog veša iz prethodnih epoha, poput tražbina povrata nacionaliziranih zgrada (danas hotela, poput Dalmacije), neriješenih zemljišta i zgrada Crkve i grada Hvara itd.