U osječkoj šećerani, Sladorani te Viru zbog te će odluke, koja se protivi svim međunarodnim sporazumima dviju država, imati direktnu štetu od čak 10 milijuna eura, pa se traže pravne mogućnosti kao i novi diplomatski kanali preko Bruxellesa. Srpska strana i dalje se pravda kako zbog suše, koja je prepolovila prinose, štiti domaće tržište, no iz susjedstva stižu vijesti kako je to zbog srpskih šećerana ogorčenih što tri hrvatske šećerane, koje ugovaraju proizvodnju i u njihovoj državi, imaju istu šećernu kvotu za uvoz u EU kao njihovih šest, a i poželjniji su poslodavci jer više plaćaju svojim kooperantima.
No, kako već treću godinu sijevaju trzavice oko hrvatske repe u Srbiji, opravdano je pitanje koliko je rizik sijanja šećerne repe u Srbiji isplativ i uz potencijalni gubitak od 10 milijuna eura.
Iz osječke šećerane ovih su dana kazali kako Srbiju može uvjeriti jedino intervencija nadležnih tijela EU tako da joj zabrane izvoz šećera u EU s obzirom na to da opstruira slobodnu tržišnu utakmicu.
Lani su šećernu repu mogli prevesti samo preko dijela carinskih prijelaza kako bi im se povisili troškovi i da bi ih prisilili da odustanu od vojvođanskih polja, ispričao je ovih dana predsjednik uprave osječke šećerane Ilija Nedić.
>> Repa još u Srbiji, sutra konačna presuda
Evo posla za brzo i učinkovito pravosuđe obje zemlje.