Prema riječima stečajnih upravitelja Dalmacijavina i Jadrankamena, situacija u tim tvrtkama se u posljednje vrijeme poboljšava. No, istodobno neki od zaposlenika i sindikalista tvrde da je to tek prividno jer stečajni upravitelji samo moraju dokazati da rade svoj posao. A osim vraćanja na posao dijela zaposlenika i isplata bruto plaća, upravljanje poslovanjem tvrtki je, kažu, loše.
Perica Mitrović, stečajni upravitelj Dalmacijavina, potvrdio nam je da se proizvodnja oporavila i da 230 zaposlenika sada prima bruto plaću. Naime, godinama se za donedavnih 430 zaposlenih u toj državnoj tvrtki isplaćivala neto plaća. - Zbog toga nam troškovi za plaće, bez obzira na 200 manje zaposlenih, nisu smanjeni - kaže Mitrović. Neki od zaposlenika tvrde da je oporavak prividan, govori se da je samo isplata plaća tvrtku bacila u minus, zbog čega se ne mogu platiti otpremnine otpuštenim radnicima. Također, zamjerke su što stečajni upravitelj vodi samo brigu o Splitu, dok su Rijeka, Zadar i Zagreb pred stečajem ili već u stečaju koji se okončava zatvaranjem tvrtki.
Pravni aspekt
– Oni su drugi pravni subjekt i na nama nije briga da rješavamo njihov slučaj - pojašnjava Mitrović. Iako s pravne strane to stoji, ipak, primjerice Dalmacijavino Zagreb imalo je mogućnosti opstati, no zabranjeno mu je poslovanje i prodaja pića koja su stajala dva mjeseca na skladištu. A i upitno je zašto se Zagreb nije tretiralo kao drugi pravni subjekt u slučajevima kada je prije stečaja za sve odluke i ugovore trebao pitati Split. Također, i sama blokada računa zagrebačkog Dalmacijavina nastala je zbog duga Croatiji osiguranju koje je napravila tvrtka u Splitu. Pravna mogućnost različitih kriterija očito je moguća, jer je Mitrović kao pravnik u njih upućen, ali očito, zamjeraju neki od radnika, vođenje poslovanja mu nije jača strana.
No proizvodnje ipak ima, osim najpoznatijeg brenda Pipi koji se vratio u kafiće proizvodi se i vino i žestoka alkoholna pića, sve za domaće tržište. Prividno ili ne, ista priča prati i Jadrankamen, tvrtku Brune Orešara. Dok se stečajna upraviteljica Anči Bašić hvali kako proizvodnja raste i da radi 110 zaposlenika te se najavljuje dalji rast, sindikalni predstavnik Jadrankamena Tonči Drpić tvrdi kako je proizvodnja na 5-postotnoj razini one prije stečaja, te da je u tvrtki zaposleno 50 osoba na određeno vrijeme.
Rad u interesu Orešara?
Iako se A. Bašić sada napokon omogućava da mirno obavlja posao, ipak zamjerke na njezin rad i dalje stoje. Drpić i dalje dijeli mišljenje kako ona radi po Orešarovu nalogu, s ciljem da se dobro proda tvrtka. Zamjera joj i neznanje o poslovanju u toj branši, zbog čega je već i povukla nekoliko krivih poteza. No, A. Bašić ovih dana govori o dobroj prodaji i interesu za proizvodima na stranim tržištima. Osim toga, i u toj se tvrtki za preostale radnike sada isplaćuje bruto plaća, jer Orešar godinama nije podmirivao obveze poreza i doprinosa prema državi.