Porezne prijave

Stiglo samo 321.419 prijava. Zatajili ino-umirovljenici, a rok u četvrtak

porezna prijava ilustracija (1)
Davor Puklavec/PIXSELL
26.02.2013.
u 07:28

Hrvatska ima podatke o 150 tisuća domaćih umirovljenika koji primaju dio mirovine izvana, a iz EU će ih dobiti nakon primanja

Četvrtak, 28. veljače, zadnji je dan za podnošenje godišnjih prijava poreza na dohodak u 2012. godini. Do početka ovog tjedna porezna je uprava zaprimila 321.419 prijava, što je trećina prošlogodišnjeg broja. Očekivanja za ovu su, međutim, veća jer se obveza podnošenja prijave protegnula na novu i prilično brojnu grupaciju građana – umirovljenike koji primaju inozemne mirovine. Domaće vlasti zasad raspolažu s podacima o 150 tisuća domaćih umirovljenika koji uz hrvatsku mirovinu primaju i dio mirovine iz inozemstva, bilo da je ona ostvarena u jugoslavenskim republikama ili izvan granica nekadašnje države.

Njih također zakon obvezuje da zbog inozemnog isplatitelja predaju godišnju prijavu, a tek će zbroj obiju mirovina, domaće i strane, kao i olakšice na koje umirovljenik ima pravo, pokazati hoće li i koliki će porez platiti. Obaveza podnošenja prijave protegnuta je i na osobe s hrvatskim prebivalištem koje su mirovinu zaradile isključivo u inozemstvu, izuzev u Njemačkoj gdje već plaćaju porez.

Hrvatska još nema evidenciju o inozemnim umirovljenicima, ali će ulaskom u EU početi razmjenjivati podatke i o mirovinama sa svim članicama EU. Zakon je obvezao primatelje inozemnog dohotka da se u roku od osam dana od primitka dohotka prijave poreznoj upravi, odnosno da podnesu godišnju poreznu prijavu ako to nisu učinili. Kazna za kršenje te zakonske odredbe iznosi dvije, pet do 50 tisuća kuna, navode iz Porezne uprave. Nakon što su ukinute olakšice za stambene kredite, stanovanje, liječenje i osiguranja, zaposleni koji su radili samo kod jednog poslodavca nemaju motiva a ni obavezu podnošenja prijave.

Oni koji su tijekom kalendarske godine radili kod najmanje dva poslodavca, kao i svi koji vode poslovne knjige i koji utvrđuju dohodak na temelju poslovnih knjiga dužni su to učiniti, kao i građani koji primaju dohodak iz inozemstva i nisu platili porez u roku od osam dana.

Komentara 20

OB
-obrisani-
07:53 26.02.2013.

Da to je jedan od vecih Linicevih aduta a i nada za proracun , porez na inozemne mirovine , ma rijec da bi covjek reko , bravo ! Dok ostali ministri setaju Hrvatskom i prodaju narodu muda pod bubrege on on se nada i veseli novim porezima ...

DO
doktorica
09:05 26.02.2013.

kakova sreća da svi moramo plaćati velike poreze,to znači da bi onda imali i velike plaće,a ovako šta bi oni od sirotinje.....

DU
Deleted user
11:20 26.02.2013.

Kako je narod neinformiran da ne kazem glup. Svaki prihod podlijeze porezu u bilo kojoj drzavi na svijetu. Ako si radio vani tvoja je odluka hoces li tamo i ostati ( ako mozes) ili se vratiti u Hrvatsku. Porez ces platiti ili vani ili u Hrvatskoj. Nitko te ne prisiljava, tvoja odluka, tvoj izbor pa prestanita prdjeti oko necega sto ne razumijete u svojoj neobucenosti i primitivizmu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije