Sve veće nejednakosti u svijetu, koje možemo iščitati iz pokreta Occupy Wall Street i Arapskog proljeća, ugrožavaju napredak globalizacije i predstavljaju prijetnju ekonomijama širom svijeta – piše u izvješću Svjetskog gospodarskog foruma koji se održava u švicarskom Davosu, izvještava HRT.
Glavne teme Foruma bit će kriza u eurozoni i njezin utjecaj u svijetu, ali i budućnost kapitalizma, uzlet Kine, financijska regulacija i posljedice prosvjeda koji su se održavali u svijetu.
Na 42. po redu sastanku na kojemu će se razgovarati o načinu rješavanja ekonomske krize u Europi, ali i o mogućnosti povratka recesije, sastat će se 40 šefova država i vlada među kojima je njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednik Izraela Shimon Peres, predsjednik Meksika Felipe Calderon, britanski premijer David Cameron i američki ministar financija Timothy Geithner.
Očekuje se da će sastanku pristupiti 19 najutjecajnijih svjetskih bankara među kojima predsjednik Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi, ali i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon te šef Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Pascal Lamy te čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde.
Na petodnevnom sastanku očekuje se 2600 sudionika, dok će se oko pet tisuća vojnika brinuti za sigurnost sudionika.
Više pročitajte ovdje.
treba imati kapital, treba stvoriti novi i kvalitetni,konkurentni proizvod, treba manje potrošiti a više zaraditi, jedino tako se izlazi iz krize. obzirom da ni ova vlada nije u stanju to napraviti, mi čemo i dalje tonuti. europska unija če nam samo pomoći da potonemo još dublje. njima čemo godišnje davati dvije milijarde eura, a to ova država i njezini radnici ne mogu zaraditi, svoriti, davati.izlaza nema, osim da se unija raspadne.