Odabir pobjedničke dionice nije lak zadatak, unatoč financijskoj krizi i tek početnome gospodarskom oporavku, uvjeti u 2010. godini vjerojatno neće biti ništa lakši nego ove godine, tvrdi Bloomberg Businessweek. Naime, njihovi analitičari pokušali su istražiti na što će se kladiti menadžeri portfelja i drugi profesionalni ulagači u idućoj godini te kako gledaju na tržište.
Zarada, gospodarstvo i kamatne stope na vrhu su popisa njihovih briga. Većina investitora u anketi očekuje da će dionice do kraja 2010. ipak donijeti dobitke, iako ih se malo usudilo prognozirati kako će se tržište ponašati. Raznolikost dionica koje su odabrali odražava širok pogled na čimbenike koji će utjecati na tržište.
Primjerice, postoji nesigurnost oko toga kako će se ponašati Fed te kada će podići kamatne stope.
Držeći ih niskima, kratkoročno stimulira ekonomiju, no jednako tako potpiruje inflatorne pritiske, stoga će povećanje kamata sigurno doći na red, smatraju ispitanici. Nadalje, s jedne strane, američko gospodarstvo pokazuje znakove života, s druge, pak, nezaposlenost ostaje visoka i financijski sustav treba niske stope kako bi se izliječila oštećenja nastala kreditnom krizom. Povećanja kamatnih stopa mogu biti opasna za one koji snažno ulažu u obveznice.
– Ako kamata bude rasla, tada ćemo imati prilično negativno okruženje za fiksne prihode – tvrdi Walter Gerasimowicz, izvršni direktor Meditron Asset Managementa.
Investitori žele potražnju, a ne više rezanja troškova. Fed će u 2010. godini biti ograničen ponašanjem gospodarstva koje je ključni čimbenik za dioničare koji pokušavaju predvidjeti korporativnu dobit. U 2009. mnogesu tvrtke potaknule ostvarenje dobit smanjenjem troškova odnosno ukidanjem radnih mjesta.
– No, da bi i dalje zadržali pozornost Wall Streeta, morat će poraditi na prodaji, točnije, tržište sada traži nastavak potražnje – kaže Michael Alpert, menadžer portfelja u Seligman Investmentsu.
S više od dvije trećine američkog gospodarstva usmjerenog na potrošača, mnogi se brinu da nezaposlenost smanjuje potražnju, iako se gospodarstvo počinje oporavljati. Sezona nije gotova, no dosadašnji rezultati i promet nisu impresionirali ulagače, kaže analitičarka Erika Maschmeyer. Rezultati su bili “malo ispod očekivanja koja su bila previše visoka”, kaže ona.
– Glavno pitanje u 2010. jest kako ubrzati gospodarstvo i oporavak te što se može učiniti da se i 10 posto radne snage vrati na posao – tvrdi Alpert. Dok većina ulagača očekuje oporavak u 2010., tempo bi mogao biti frustrirajuće spor.
– Ja ne vidim naznake snažnog oporavka – kaže Barry James, predsjednik i menadžer portfelja James Advantage.
Investitori su i dalje pred dvojbom u koje sektore i dionice ulagati u 2010. godini. Nakon ovakve krize odluke se donose s dvostrukom dozom opreza
Masonski financijski inženjering oduzima sve što je stvorio čovjek i pretvara ga u roba bez otpora i pogovora.