GOST SURADNIK

Bruxelles se selektivno pravi mutav

02.01.2008.
u 17:15

ZERP je postao hrvatski brend. Tu riječ (skraćenicu od "zaštićeni ekološko-ribolovni pojas", u kojemu je zabranjeno ribariti stranim ribarima), kakve nema nigdje u svijetu, mogli bismo na strane jezike prevesti kao "cirkus na hrvatski način". Jer, kad se pogleda što smo sve radili s našim ZERP-om, ispada da se morskim pojasom, koji je velik gotovo kao pola kopnenoga hrvatskoga državnog teritorija, sprdamo, šegačimo, stranački prepucavamo, inatimo, strašimo susjede.

Slovenci su, primjerice, bili smrtno uplašeni ZERP-om, ali kad su vidjeli da smo zaprijetili praznom puškom jer ga, prema njihovim procjenama, nećemo u praksi provoditi, objavili su u ljubljanskome Dnevniku (31. prosinca 2007.) uvodnik pod naslovom "Hrvatski ZERP  tigar od papira".

Prvi smo put ZERP normirali u Pomorskome zakoniku 1994. Ali smo odmah, u istome zakoniku, njegovu primjenu odgodili "dok Sabor ne odluči". Potom je Sabor propise o ZERP-u stavio na noge, ali je odmah privilegirao ribare iz država članica Europske unije, zapravo Talijane. Njima je ostavljena sloboda da harače po našemu ZERP-u kako ih volja sve do 1. siječnja 2008.

U Bruxellesu su prokužili što sve Hrvatska izvodi sa ZERP-om pa nam je Vijeće ministara EU 10. prosinca 2007., baš na dan kada se u svijetu svečano slavila 25. obljetnica potpisivanja čuvene Konvencije UN-a o pravu mora (najvažnijega pravnog akta nakon Povelje UN-a), koja svim državama dopušta proglašenje "zerpova", uputilo preporuku da ne primjenjujemo ZERP ni u jednome obliku na ribare iz EU. Slovenski ministar Rupel čak nam je zaprijetio: Slušajte, vi gospodo južnjaci, ili se okanite ZERP-a ili ćemo vam baš mi, Slovenci, blokirati pregovore o ulasku u EU!

Javier Solana nedavno je u razgovoru s ljubljanskim novinarom Igorom Mekinom izjavio: "Ne znam da itko želi kršiti međunarodno pravo. Ako takvoga poznajete, navedite mi ga!" Kad su mu kazali da se iz Bruxellesa pritišće Hrvatsku samo zato što želi ostvariti pravo koje joj daju međunarodne konvencije, pravo koje su ostvarile i sve članice EU osim Grčke, utvrdilo se da je Solana mislio na Kosovo, a ne na ZERP.

Prije nekoliko dana zaprijetio nam je po tko zna koji put i povjerenik u EK-a Olli Rehn, čija je domovina, Finska, 2005. proširila svoj ribolovni pojas u Baltiku u puni ZERP. A sad ovo: Slovenija je 2005. zakonom proglasila svoj ZERP bez ikakve valjane međunarodnopravne osnove, i to u moru u kojemu Hrvatska ostvaruje svoja suverena, tj. isključiva prava! Bruxelles se napravio mutavim, nije ni zucnuo!

Na Novu godinu, 1. siječnja 2008., mala Hrvatska je, usprkos upozorenjima i prijetnjama, proširila pravni režim ZERP-a i na ribare iz EU država. U svim je vijestima kazano  jer ga nije imao tko odgoditi. Sabor je raspušten, a nova vlada još nije sastavljena. Sada se mulja kako nismo u stanju nadzirati taj veliki akvatorij, nemamo brodova ni zrakoplova.

 I kako će se odluka o primjeni ZERP-a na EU ribare prvom prilikom odgoditi ili u svome bitnome dijelu modificirati.
Zanima me, čitatelju, što biste odgovorili na kviz pitanje: u Bruxellesu je netko kihnuo. Tko je u Lijepoj Našoj hitro ustao i u stavu mirno odrješito rekao: "Nazdravlje"?

Želite prijaviti greške?