Za-pravo

Cijena veličine

04.05.2007.
u 19:00

Nužno je razgrnuti prigodne osmrtnice nakon Račanove smrti kako bi, potom, ostale na vidjelu činjenice podobne za ozbiljniju raščlambu. To više što su medijske reakcije bile gdjegdje uobličene žalosno slično reakcijama na Titovu smrt  npr. prvih devet stranica (!) dnevnih novina posvećeno njegovu životu, bolesti i smrti, i sl.

Račan je nesumnjivo bio veliki hrvatski političar; uz Tuđmana i Mesića najznačajnija figura pluralističke Hrvatske. Riječ je, dapače, o političaru koji je  pored Josipa Broza, Radića, Pavelića, Mačeka i Bakarića  bio (uz dvojicu već spomenutih) među najutjecajnijima u posljednjem stoljeću hrvatske povijesti.

To što je  za gotovo sve promatrače, suradnike i konkurente  bio uznemirujuće pomirljiv razumljivo je upravo posredstvom njegova koncentriranja na moć kao osnovu političkoga života. Njegovo uspješno nastojanje da zatre sve tragove Josipa Broza u postkomunističkoj stranci koju je vodio nakon 1990. omogućeno je  tek naizgled paradoksalno  kreativnom interpretacijom upravo Titove političke metode.

Tito je, nakon 1948., pokazao pripravnost na napuštanje svakoga aspekta ideologije s kojom je počeo, kako bi zadržao vlast u državi (pa je, indikativno, završio s reduktivnom formulom staljinističkoga koncepta  "kompartija na vlasti"). Račan je išao i dalje, bio je u stanju odustati i od vlasti kako bi zadržao moć u stranci  napuštajući pritom ideologije s titovskom lakoćom (kao dugogodišnji partijski ideolog naučio je da ideologija u jednom konceptu politike i nije bitna).

Upravo stoga što je bio svjestan (vlastite) moći  i kada nije imao vlast  mogao je biti tolerantan; sve dok se nije radilo o ugrozi njegova stranačkoga statusa  tada je znao pokazati zube. No, najveći je dio njegova djelovanja u pluralističkome razdoblju bio doslovce instruktivan. Zbog toga što je prvi pojmio da je ishodište pluralističke moći u ovladavanju strankom mogao je strpljivo čekati svoje vrijeme za vlast. No, zapostavljajući, dok je bio premijerom, ono što je bilo osnovom njegova uspjeha, stranačku dinamiku moći  vlast je i izgubio.

Ovakav će procédé možda izgledati paradigmatički postmodernom politikom  barem nekima od lokalnih šminkera (to su, naime, oni koji posljednjih godina govore o politikama  zanemarujući izvorni staro-grčki i novo-engleski oblik  vjerujući da su tako prognali velikoga zlog vuka politike, a "osnažili" dobre male praščiće brojnih politika). No, riječ je, zapravo, opet o uzornoj koncentraciji na moć. Ideologija je pritom tek smetnja, posebice kada treba dnevno funkcionirati (njezinu opravdavajuću ulogu preuzima "brand" stranke).
Veliki su Račanovi potezi razumljivi upravo s ovakva motrišta, pa i (opet naizgled postmoderna) mekoća njegove politike.

On, znakovito, "nije spriječio" raspad SKJ, prve pluralističke izbore u Hrvatskoj, protuhaaško uličarenje, itd. No, ti njegovi  neprijeporno prijelomni  potezi nisu u sebi imali ni trunku svjetonazora. Račan, zapravo, nije bio socijaldemokratski političar s, primjerice, jasnim strategijskim stajalištem spram globalizacijskoga fenomena i razumnom taktikom u odnosima sa sindikatima. Njegovu je strategiju moguće sažeti u jednu riječ: taktizirati! Kompromis uzdignut do estetičke kategorije, tipičan je za velikana re-akcije, zaustavne ili dopuštajuće.

Takav je Račan bio nadasve uspješan hrvatski političar, što prije svega govori o sredini u kojoj je djelovao (još više o njoj govori to što mu se kao posebice pozitivna karakteristika pripisuje to što nije krao). Njegovo je taktiziranje bilo pristojnije  a prije svega manje štetno  od nacional-ideologijskoga preskakanja demokratskih političkih procesa kod većine njegovih konkurenata.

No, Račanov se najveći uspjeh tek, postumno, pomalja. Ne toliko u medijskoj nekrofiliji posljednjih dana, koliko u djelovanju njegova posljednjeg oponenta  Ive Sanadera.
Dobije li, naime, Sanader i naredne izbore, dobit će ih sa HDZ-om koji će se morati odmaknuti od Tuđmana onoliko koliko je to Račanov SDP učinio spram Tita; napustiti njegovu simboliku i retoriku, čak i politički program  ne nužno i metodu. Ponovit će se, mutatis mutandis dakako, njemačka situacija prije četvrt stoljeća.

Preuzimajući kancelarsku funkciju tada je razmjerno nepoznati Helmut Kohl bio je (s obzirom na tjelesne značajke) nazvan Helmutom visokim koji nasljeđuje Helmuta velikoga (dotadašnjega kancelara Schmidta). Kasnije se pokazalo da je Kohl itekako značajan državnik, kancelar-ujedinitelj. Hoće li i Sanader od Ivana visokoga postati Ivom velikim (za hrvatske prilike dakako) ovisit će ponajprije o tomu hoće li dobro učiti na Račanovu primjeru.

Želite prijaviti greške?