FINANCIJSKA KRIZA Vrijeme je za poduzetnije institucije

Gordon Brown: Svjetska banka i MMF su prošlost, potrebne su reforme

01.02.2009.
u 16:31

Procjene predviđaju da bi pad stopa rasta od jedan posto u zemljama u razvoju otjerao novih 20 milijuna ljudi u siromaštvo, a zbog prošlogodišnjeg razvoja događaja već imamo novih 100 milijuna siromašnih, konstatirao je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick u članku objavljenom u Financial Timesu.

Disciplina proračuna
Zoellick kaže da svijet u krizi može izabrati dva puta, jedan vodi u doba propadanja, a drugi u doba odgovornosti.

– Bilo bi to razdoblje odgovorne globalizacije u kojoj bi uključenost i održivost bile važnije od bogaćenja nekolicine. To bi podrazumijevalo ostvarivanje rasta koji bi stvarao nove mogućnosti za siromašne, tehnološki razvoj, mikrofinanciranje i zajmove malim poduzetnicima, trgovinske sporazume korisne za obje strane te pomoć zemljama u razvoju koja bi bila dovoljna za ispunjenje milenijskih razvojnih ciljeva – smatra Zoellick i poziva na financijsku odgovornost na osobnoj razini i razini sustava. Početak bi trebao biti sporazum na samitu vodećih gospodarstava G20 u Londonu po pitanjima fiskalne ekspanzije i proračunske discipline.

Spriječiti nove krize
Britanski premijer Gordon Brown pozvao je svjetske vođe na reformu međunarodnog financijskog sustava, kako bi u budućnosti spriječile okolnosti koje su dovele do aktualne gospodarske krize. Brown smatra da institucija koje su nastale nakon 2. Svjetskog rata poput Svjetske banke i MMF-a nemaju budućnost.

– Vrijeme Svjetske banke i MMF-a je prošlo, trebamo znatno poduzetnije institucije – zaključuje Brown.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?