Slika svjetskih putnika prilično će se promijeniti za deset godina: bit će stariji, dolaziti s tržišta u nastajanju kao što su Kina, Rusija i Brazil i više će ih se orijentirati na zdravstveni turizam. Studija o tome kako će do 2025. izgledati svjetska putujuća klasa, koju su izradili Visa i Oxford Economics na osnovi potrošnje korisnika Visinih kartica, pokazala je da bi dotad 282 milijuna kućanstava mogla putovati u inozemstvo barem jednom godišnje.
To je čak 35 posto više obitelji na putu nego danas. Zbog trenda globalnog starenja stanovništva i struktura će im se bitno promijeniti: putnici stariji od 65 godina udvostručit će odlaske u inozemstvo do procijenjenih 180 milijuna putovanja godišnje, što će biti osmina svih globalnih putovanja.
Usto, stariji putnici moći će priuštiti dulja i skuplja putovanja. Prosječnu godišnju potrošnju na putovanja u 2025. procjenjuju na 4800 eura po obitelji. S obzirom na rast populacije srednje klase iz tržišta u nastajanju i tehnološki napredak koji će transport učiniti lakšim i povoljnijim, putovanja će im biti i pristupačnija.
Najviše će rasti potrošnja kućanstava iz Rusije, 118 posto, s trenutačnih 20,3 mlrd. eura godišnje na 44,3 milijarde u 2025., a slijede Brazil, kojem će potrošnja rasti sa 16,5 mlrd. eura na 34 mlrd. eura, i Kina gdje će skočiti sa 123,4 mlrd. na 230,1 mlrd. eura.
Više od 90 posto putnika danas dolazi iz kućanstva koja zarađuju najmanje 18.000 eura godišnje (oko 135.000 kuna), a u studiji se procjenjuje da će do 2025. gotovo polovica svih svjetskih kućanstava biti u ovom prihodovnom razredu. Također, smatraju da će se sagraditi više od 340 novih aerodroma.
>> Njemački turisti stigli na Krk i ustanovili da kuće u kojoj su trebali ljetovati – nema
Eto nece... Oni iz bogatijih drzava koji imaju ok mirovinu nece putovati, vec ce se tamo preseliti, jer je jeftiniji zivot. Tu ne mislim na mediteran, vec na daleko jeftinije destinacije.