prognoze HNB-a

Prvi kvartal u minusu, ali 2015. u plusu nešto većem od 0,2%

boris vujčić
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
12.04.2015.
u 22:30

80,6 posto BDP-a iznosio je dug opće države na kraju prošle godine. Na kraju siječnja bruto inozemni dug iznosio je 46,8 milijardi eura, milijun više u odnosu na kraj 2014., prvenstveno zbog tečajnih razlika

U najnovijem biltenu Hrvatske narodne banke analitičari banke prognoziraju blagi pad BDP-a u prvom ovogodišnjem tromjesečju u odnosu na prošli kvartal. No za cijelu godinu očekuju da će završiti u nešto većem plusu od 0,2 posto koliko su predvidjeli u prosincu.

Manja nezaposlenost

Razlog tom optimizmu za cijelu 2015. godinu su poboljšani uvjeti financiranja i zadržavanje cijene nafte na niskim razinama. Pad BDP-a u prvom tromjesečju očekuje se zbog smanjenja obujma industrijske proizvodnje u siječnju, a koja je u prva dva mjeseca manja za 2,3 posto u odnosu na prosjek prethodnog tromjesečja. Ipak, obujam građevinskih radova porastao je u siječnju u odnosu na prethodna tri mjeseca. I realni promet od trgovine na malo povećan je za 1,2 posto u prva dva mjeseca u odnosu na prethodno tromjesečje, čemu je pridonio rast realnih neto plaća koji je uslijedio nakon izmjena u sustavu poreza na dohodak, stoji u biltenu.

Tijekom siječnja i veljače zabilježena je stagnacija broja zaposlenih osoba u odnosu na prosjek posljednjeg tromjesečja 2014. godine te se broj zaposlenih osoba zadržao na prosječnoj razini ostvarenoj u prethodnoj godini. Broj nezaposlenih osoba u tom razdoblju nastavio se smanjivati, što je posljedica brisanja iz evidencije, prije svega zbog nepridržavanja zakonskih odredbi te smanjenim priljevima u evidenciju HZZ-a, objašnjavaju u središnjoj banci. Administrativna stopa nezaposlenosti u siječnju i veljači u prosjeku je iznosila 18,5 posto.

Deficit će biti veći

Na kraju siječnja bruto inozemni dug iznosio je 46,8 milijardi eura, a njegov prirast za 0,1 milijardu eura u odnosu na kraj 2014. rezultat je učinka međuvalutnih promjena u skladu s jačanjem američkog dolara prema euru. U središnjoj banci predviđaju da bi proračunski manjak prema metodologiji ESA 2010 mogao u 2014. biti veći nego godinu ranije. Napominju i kako se nedostatak sredstava u proračunu uglavnom financirao zaduživanjem te je dug opće države na kraju 2014. godine dosegnuo 80,6 posto BDP-a

>> Novcem Europske Unije do rasta BDP-a od tri posto

>> Lalovac priznao veći deficit, Vujčić prognozira pad 

>> U Hrvatskoj jedino Zagreb ima BDP iznad prosjeka članica EU

Komentara 7

DU
Deleted user
05:53 13.04.2015.

Svi gospodarski pokazatelji države u crvenom već 10-ak kvartala zaredom i "crveni" nikako da pocrvene od srama i podnesu ostavke! Što im treba svjetina dovikivati : Pogledajte semafor! Ta ekipa ministara nije kadra voditi seosko gazdinstvo odnosno zamislite glasnogovornika esdipija, kad ga napokon izaberu, kako nalik Štefu koji ide ispred kamiona i viče: Krumpira, zelja!, izvikuje uime esdipija: Poreza, ćirilice! - i dobit ćete plastičan dojam kako puk doživljava njihov mandat. I još sada fali Grčić koji će medijima objašnjavati da pad nije "pad" nego usporeni pad - i mediji će mu dati prostora, umjesto da ga opatrnu da ide negdje drugdje prodavati tu i takvu demagogiju.

Avatar Neanderthalac
Neanderthalac
20:36 13.04.2015.

Nek' ovaj lutak barem izvadi ruke iz džepova.

TH
than
01:13 14.04.2015.

Koja glupost, da to tako nazovem. Sto to znaci 0,2% rasta ? Pa kamate su nam daleko vise. Mi moramo rasti po 4-5% da bi servisirali kamate i razvijali se. 7% bi bilo idealno. 0.2% rast ? Pa to samo znaci da ne mozemo skupiti niti za vracanje kamata, sto vuce novo zaduzenje i veci dug. Treba pod hitno skresati javni i drzavni sektor, smanjiti poreze da se pokrene gospodarstvo. Problem je sto su tamo uhljebili svoje SDPovci, HDZovci, HNSovci i ostali paraziti na proracunu...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije